close

Kitlesel Fonlama kampanyaları doğru bir şekilde yürütüldüğünde ulusal düzeyde problemlerin çözümünde dahi faydalı olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Kanada’da gerçekleşen bir kitlesel fonlama kampanyası bunu en güzel şekilde bizlere gösterdi. Kanada’da yürütülen kampanya ile ilk defa bir vahşi doğa parkını korumak için para toplandı.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bu kampanyada British Columbia’nın Güneş Işığı Kıyısı’ndaki 2.000 dönümlük (800 hektar) Princess Louisa Inlet’i korumak için bireysel bağışlarla 3 milyon dolardan fazla para toplandı. Büyük yankı uyandıran kitlesel fonlama kampanyası, eyaletin bozulmamış alanlarını korumak için BC Parks ile işbirliği içinde çalışan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan BC Parks Foundation tarafından başlatıldı.

Birkaç ay boyunca toplanan bağışlar ile önemli bir miktara ulaşılmıştı fakat son bir bağış gerekiyordu. Toprağı özel bir mülk olmaktan çıkarmak amacıyla yapılan son bağış ise teslim tarihinden hemen önce gerçekleşti. Başarıyla fonlanan kampanya sonrasında gözler satış işlemine çevrildi. Satış tamamlandıktan sonra, arazi bir A Sınıfı İl Parkına dönüştürülmek üzere BC Parks’a devredilecek ve böylece sonsuza kadar korunacak.

Mucizevi başarı

Kampanyanın başarıya ulaşması ilgili çevrelerde sevinçle karşılandı. BC Parks Vakfı CEO’su Andrew Day, kampanyanın destekçilerine, “mucizevi” başarılarından dolayı teşekkür eden bir mektup yazdı. Day ayrıca “Hala satışı sonlandırmamız gerekiyor ve daha atılacak adımlar var. Fakat fon bağışında kayda değer bir başarı elde ettiniz.” ifadelerini kullandı.

Parkların önemine de değinen Andrew Day, “İnsanların B.C.’yi tutmak istediğini biliyoruz. Parklarımızın kimliğimizin özü olduğunun da farkındayız. Onlar bizim katedrallerimiz, kulelerimiz, piramitlerimiz; dünyamızın harikaları. Ancak bu kadar kısa sürede çok farklı insanlardan ve yerlerden bu kadar muhteşem bir reaksiyonu tahmin edemezdik. Huşu ve şükran içerisindeyiz. Anlaşma tamamlandığında sizleri haberdar edeceğiz. Gelmeye devam eden herhangi bir fon, Prenses Louisa ve British Columbia’da daha fazla alanı korumak için Parklar Bankamıza yatırılacak ” dedi.

Doğanın korunmasına yönelik atılan bu önemli adım Kitlesel Fonlama’nın gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor. Kanada’da gerçekleşen bu kampanya önemli bir farkındalığın doğmasına da vesile oldu. Kitlesel Fonlama, birlikte her şeyin mümkün olduğunu tekrar tekrar kanıtlıyor.

Yorum Gönder

2 × two =