close

Kitlesel Fonlama, yapısı itibariyle kitlelerin gücünü kullanarak aşılması zor gözüken problemleri çözüme kavuşturabiliyor. Bunun en güzel örneği de geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşandı. Okulların başlamasına az bir süre kala binlerce Virginia öğretmeni, eyalet ve yerel bütçeler tarafından kapsanmayan gerekli okul malzemelerini satın almak için kitle fonlaması alanlarına yöneldi. Bu örnek olayla birlikte kitlesel fonlama ile değişen hayatlar artacak gibi gözüküyor.

Virginia eyaletinin 2019 yılında öğrenci başına sağladığı fon önemli ölçüde azaldı. Yaşanan kriz ile birlikte her bir öğrenciye harcanan ortalama miktar 10,530 dolar olarak belirlendi. Bu rakam ulusal ortalamanın oldukça altında bir rakam olarak göze çarptı. Yaşanan bu durum sonrasında öğretmenlerin sınıf gereçleri için kendi ceplerinden harcama yapmak durumunda kalması ile birlikte sorunlar gün yüzüne çıktı ve Virginia öğretmenlerine ABD ortalamasının oldukça altında bir ücret ödenmesi de olayları tetikleyen önemli bir unsur oldu.

Yaşanan bu olaylara çözüm ise kitlesel fonlama sitelerinden geldi. Virginia merkezli 2.172 kitlesel fonlama web sitesinin varlığı da önemli bir avantaj sağladı. Yalnızca 2007’den bu yana Hampton Roads’ta 6.000 proje finanse edildi ve 2.9 Milyon dolardan fazla para toplandı. Okul araç gereçleri için yardım isteyen öğretmenler de fon sağlamak için bu sitelere yöneldi.

Sosyal Medya kanalları kullanılarak Kitlesel Fonlama için farkındalık yaratıldı

Kitlesel Fonlama sitelerine girilen araç gereçlerin istenen seviyeye ulaşması için bir farkındalık yaratılması gerekiyordu. Bu konuda önemli bir adımı Teksas’ta görev yapan öğretmen Courtney Jones attı. Kişisel twitter hesabı üzerinden #clearthelist (listeyi temizle) etiketi ile öğrenciler için hazırlanan kitlesel fonlama kampanyalarına farkındalık yaratan Jones, diğer öğretmenlerin de bu kampanyalara katılmasını sağladı. İnternet üzerinden yayılan bu etiket sonucunda insanlar kitlesel fonlama sitelerine girdi ve kitap, kalem, defter gibi okul gereçlerini satın almaya başladı.

İşte kitlesel fonlama ile değişen hayatlar… Görüldüğü üzere kitlesel fonlama pek çok problemin çözümünde önemli bir rol üstleniyor. Kitlelerin gücünü kullanarak hareket etmek, aşılması zor görünen problemlerin çözümünü kolay bir hale getiriyor. Virginia eyaletinde yaşananlar sadece bir örnek. Tüm dünyada kullanılan bu sistemin eğitimden sağlığa kadar pek çok alanda fayda sağladığı defalarca kanıtlandı. Önümüzdeki dönemde de kitlesel fonlama kullanılarak bu tarz problemlerin çözüme kavuştuğuna şahitlik edeceğiz.

Yorum Gönder

13 − 8 =