close

Yüksek öğrenimini Harvard Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Türkiye’ye gelen ve kurumsal dünyanın tozunu yutan Eray Altunbozar, inovasyon ve teknoloji satın alma sorumlusu olarak aldığı notları temize çekmekten yoruldu ve buna yaratıcı bir çözüm buldu: Mikrodalga ile temizlenebilen bir not defteri.

Kullanıcılar deftere aldıkları notları, mobil uygulama ile taratarak dijital olarak temize çekebiliyor. Notlar bulutta yedeklendikten sonra, defter su dolu bir fincan ile mikrodalga fırına atıldığında tamamen temizleniyor ve yeniden kullanıma hazır hale geliyor.

Outliers ekibinin projeyi gerçekleştirmek için yalnızca 40.000 TL desteğe ihtiyacı vardı fakat Arıkovanı topluluğu fikri öylesine sevdi ki, kampanya 339.733 TL destek topladı.

Günbegün daha fazla girişimci kitlesel fonlama kampanyaları başlatırken, bunu yalnızca yeni bir girişimin başlangıcını yapmak için değil, potansiyel müşterilerin yeni bir ürüne gösterecekleri tepkiyi ölçmek için de kullanıyorlar. Altunbozar, bu doğrultuda başarılı girişimcilerden yalnızca bir tanesi.

Kitlesel fonlama girişimlerin talebi ölçmelerini, marka bilinirliği inşa etmelerini, satış yapmalarını, müşteri tabanından geri bildirimler almalarını ve tabii ki projeyi hayata geçirmek için gereken kaynağı elde etmelerini sağlıyor.

Bugüne kadar kitlesel fonlama daha çok küçük girişimler tarafından tercih edilmiş olsa da, dünyanın dört bir yanından dev firmaların da talep ve tepki ölçmek için bu yönteme yöneldikleri görülüyor. General Electric, Hasbro ve Anheuser-Busch, ünlü kitlesel fonlama platformu Indiegogo ile çalışarak ürün geliştirme eforlarının verimini artırdılar.

Kitlesel fonlama kolay bir rota değil. Proje sahiplerinin başarıya ulaşabilmek adına zaman ve efor harcamaları olmazsa olmaz. Kaldı ki, kitlesel fonlama projelerinin üçte ikisi destek hedeflerini tutturamayarak başarısız olarak sonlanıyorlar. Yine de bardağın yarısı dolu; bir ürünün kitlesel fonlamada umulan ilgiyi görmemesi, girişimci ekibe yıllar ve milyonlar harcamadan pivot* şansı tanır.

Kampanyanın bitimi bir sondan ziyade başlangıca işaret eder. Destekçiler, proje ekibinden ürünlerin gönderim tarihi konusundaki sözlerini tutmasını bekler ve ekip bu süreçte çoğunlukla öfkeli destekçiler ile sürekli iletişim kurmak durumda kalır.

Hedeflenenden daha fazla destek toplamak ve ürünleri zamanında göndermek bir kampanyayı başarılı kılarken, başarılı bir kampanyanın sağlıklı bir girişim yaratacağı fikri ise çarpıktır. Örneğin kitlesel fonlamanın en büyük fenomenlerinden Pebble, kitlesel fonlama kampanyalarıyla 40 milyon doların üzerinde destek topladığı halde, tüm fikri mülkiyet haklarını Fitbit’e satarak kepenkleri indirmişti.

Kitlesel fonlama kampanyalarının serüvenin öncül ve ardıllarına etki ederek girişimlerin başarılarında rol oynadığı su götürmez bir gerçek. Fakat bu onun çok amaçlı bir araç olduğu gerçeğini değiştirmiyor.


Görsel: Dieter Jüdt

Yorum Gönder

3 × one =