close

Günümüz dünyası yaratıcı fikirler ve inovasyon ile dönüyor; gerçek sorunlara geçerli çözümler üreten özgün ürün ve hizmetlere hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuluyor. Fikirleri gerçeğe dönüştürmenin zorlu ve rekabetçi şartlarında hayatta kalabilmek için binbir zorluğun üstesinden gelmek gerekiyor. Bu nedenle günbegün daha çok girişimci beyin fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için kitlesel fonlamaya yöneliyor.

Kitlesel fonlama, bir projeyi hayata geçirmek için ihtiyaç duyulan maddi desteği, sunulan çözüme ihtiyaç duyan veya gerekliliğine inanan birçok insandan toplayabilmeyi sağlaması açısından girişimler için önemli bir alternatif. Bu açıdan bakıldığında, kitlesel fonlamanın büyük potansiyele sahip yenilikçi fikirlerin hayata geçirilmesi için devrimsel bir yöntem olduğunu söylemek mümkündür.

Kitlesel fonlama tüm dünyada bir yatırım alternatifi olarak popülerliğini artırırken, metodun projeleri destekleyenler için ne vaat ettiği sorusu hâlâ birçoklarının aklını kurcalıyor. Kitlesel fonlama kampanyalarına destek verme sebebi kişiden kişiye olduğu gibi projeden projeye de değiştiğinden, buna soruya basit bir yanıt vermek zor. Kitlesel fonlama metodlarının çeşitlerine göz atmak aradığımız yanıtları bulmamızı sağlayacaktır.

Proje sahipleri, kampanya başlatmak için üç farklı kitlesel fonlama metodundan birini seçebiliyor. Metot seçiminde hangi tip bir ürün veya servis için destek toplandığının göz önünde bulundurulması gerektiği gibi, projenin geldiği nokta, nihai hedefleri, destek toplamak istediği kitle ve proje sahibinin destekçilere vaat ettikleri de en doğru kitlesel fonlama çeşidinin bulunmasında önemlidir.

Kampanya başlatmak için tercih edilebilecek ana kitlesel fonlama türleri hisse esaslı, ödül esaslı ve bağış esaslı olarak sıralanabilir. Arıkovanı, ödül esaslı bir platformdur ve çok geniş yelpazede teknoloji projelerinin kitlenin beğenisine sunulmasını ve kampanyaların efektik şekilde takip edilmesini mümkün kılar.

arikovani-surec
  • Ödül esaslı kitlesel fonlama, günümüzün en popüler metotlarının başında gelir ve kişilere destekleri karşılığında hediyeler, ürün veya servisler sunulmasını sağlar. Kişiler projelere yalnızca maddi destekte bulunmazlar, ayrıca destekledikleri projelerin sosyal medya kanallarından diğer insanlara da ulaştırırlar.Kitlesel fonlama kampanyasının belirlenen süre içerisinde hedeflediği destek miktarına ulaşması halinde, destekçiler proje sahipleri tarafından önceden vaat edilen ödüllerini alırlar. Kampanya başarısı olduğu takdirde ise destekledikleri miktar kendilerine iade edilir. Destekçilerin alacakları ödüller proje sahipleri tarafından belirlenir ve projeden projeye çeşitlilik gösterir; örneğin söz konusu ürüne ilk sahip olanlardan biri olmak veya baskılı tişört almak gibi.
  • Bağış esaslı kitlesel fonlama, kişilerin sosyal sorumluluk odaklı kâr amacı gütmeyen projelere karşılıksız destekte bulunmalarını mümkün kılıyor. Kimi kampanyalar, büyük bağışlarda bulunan destekçilerine rozet veya sertifika gibi sembolik değerlere sahip ödüller verebiliyor.
  • Hisse esaslı kitlesel fonlama, isminden de anlaşılabileceği üzere kişilere destekleri karşılığında projeyi gerçekleştiren girişimin küçük bir bölümüne sahip olma şansı tanıyor. Projenin hedefine ulaşması ve girişimin kârlı bir işe dönüşmesi durumunda, destekçilerin elinde bulunan hisselerin değeri de artıyor.

Kitlesel fonlama, yalnızca girişimlerin projelerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları maddi kaynağı sağlama şeklini değil, yeni ürünlerin pazara sunulma şeklini de yeniden tanımlıyor. Geleneksel yöntemler, girişimcilerin fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için aldıkları yatırımlar karşılığında hisse satmasını öngörüyorken, kitlesel fonlamada gerekli maddi kaynağı toplarken, girişimin tüm kontrolü girişimcide kalıyor (hisse esaslı yöntem haricinde).

Bir girişimin kendisi için en doğru yatırımcının dikkatini çekmesinin uzun, zor ve efor isteyen bir süreç olduğu sır değil. Kitlesel fonlama, projeleri ve dolayısıyla onları geliştiren girişimleri göz önüne çıkararak yatırımcılara ulaşılmasını da kolaylaştırıyor. Bir örnek vermek gerekirse, Facebook’un 2014 yılında 2 milyar dolar karşılığında satın aldığı sanal gerçeklik girişimi Oculus, ilk ürünü Rift için kitlesel fonlamaya başvurmuş ve çok geçmeden dünyaca ünlü olmuştu.

Kitlesel fonlama kampanyaları, proje sahiplerini hedef kitle ile dirsek temasına geçirmesi açısından da bir hayli verimli bir yöntem olarak öne çıkıyor. Ortaya atılan konsepte ihtiyaç duyan ve inanan destekçiler, geri bildirimleri ile projeyi iyileştirebilir, dolayısıyla başarı şansını artırabilirler. Bu sürecin, girişim için sadık bir müşteri tabanı oluşturma ve yatırımcıların dikkatini çekme sürecini hızlandıracağını da tahmin edebilirsiniz.

Basının ilgisini çekerek daha büyük kitlelere ulaşmak da girişimlerin karşılaştıkları sorunlar arasında sayılabilir. Gelgelelim, iyi kurgulanmış ve ustaca yönetilmiş kitlesel fonlama kampanyaları etki potansiyeli yüksek güçlü pazarlama ve PR araçlarıdır.

Başarılı bir kitlesel fonlama kampanyası yürütmek, ilgi çekici bir video yaratmaktan daha fazlasına ihtiyaç duyar. Yüksek efor, adanmışlık ve sürekli sıkı çalışma gerektirir fakat vaat ettiği sonuçlar tüm bunlara fazlasıyla değerdir!

Yorum Gönder

16 − eight =