close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kitlenizle Etkileşime Geçmek İçin İşinize Yarayacak 15 İpucu

Kitlesel fonlama kampanyası başlatacaksanız kitleye ihtiyacınız var. Kitleye sahip olmak içinse onlarla etkileşime geçmek şart. Bunun en kestirme ve etkili yoluyla sosyal medyadan geçiyor. Sosyal medyada insanlarla etkileşim kurarken dikkat etmeniz gereken birtakım maddeler var. Gelin onlara birlikte bakalım.

 1. Doğru kanallara odaklanın: Her platforma saldırmak yerine ana hedef kitleniz tarafından yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformlarına yoğunlaşın. Bu kanallar üzerinde büyük bir takipçi kitleniz varsa, daha fazla insanı etkileme şansını artırarak daha iyi etki yaratırsınız.
 2. Paylaşımlarınızın kolayca anlaşılmasını sağlayın: Paylaşımlarınızda tutarlı ve amaca yönelik davranın. İlgi çekici ve bilgilendirici içeriği satışa özel yayınlarla birlikte paylaşmaya odaklanın.
 3. Doğru #hashtag seçin: Hashtag’lerin gücü malum. Sosyal medya varlığınızın bir parçası olarak hatırlaması kolay ve alakalı hashtag’ler seçin.
 4. Strateji belirleyin: Başarılı bir sosyal medya kampanyası yönetmek çok kolay değil. En iyi sonucu almak için özel bir yaklaşım ve ayrıntılı bir yol haritası belirleyin.
 5. Profesyonellerle çalışın: Ekibinizde bir sosyal medya uzmanına sahip olmak size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Özellikle böyle bir ölçekte bir izleyici ile etkileşime geçmek konusunda tecrübeli değilseniz.
 6. Link vermeyi unutmayın: Her gönderide bunu yapmak doğru ve alakalı gelmeyebilir. Sosyal medya uzmanı işte burada devreye girer.
 7. Kendinizi unutturmayın: Takipçileriniz sizden haber bekliyor. Üstelik dikkatlerini başka yöne çekme konusunda epey sabırsızlar.
 8. Abartmayın: Sürekli paylaşım yaparak spam mail’ler gibi onları bezdirmeyin.
 9. Kitlenizi dinleyin: Sosyal medyayı sadece mesajınızı iletmek ve satış yapmak amaçlı kullanmayın. Kitlenizin görüşlerini ve önerilerini öğrenmek için onlara sorular sorun. Kısacası etkileşimde olun.
 10. Sosyal medya araçlarını kullanın: Yayınları planlamanıza ve kampanyanızı daha kolay izlemenize yardımcı olacak pek çok platform var. (Hootsuite, Buffer, Sprout Social vb.) Zaman kazanmak için bu araçlardan birini kullanabilirsiniz.
 11. Takipçi değil, topluluk oluşturun: Amacınız takipçi kazanmak değil. Önemli olan kampanyanız için destekçi bulmak. Nicelik-nitelik orantısını dengelemeye çalışın.
 12. Harekete geçirme ifadesi (call to action) kullanın: Destekçilerinizden, kampanyanızı paylaşmalarını isteyin. Bunun için onları harekete geçirecek “paylaş”, “beğen”, “yorum yap” gibi call-to-action ifadeleri kullanın. Ancak burada doğru tonu korumak önemli. Aksi halde geri tepebilir.
 13. Kişiselleştirin: Kitlenizle kendi hikayenizi paylaşın. Böylece yalnızca ürününüzle değil, kendiniz ve ekibinizle daha duygusal ve kişisel bir boyutta bağ kurmalarını sağlarsınız.
 14. Verilerden faydalanın: Hangi tür gönderilerin en çok dikkat çektiğini belirlemek için veri analitiği kullanın. Çoğu sosyal medya platformu artık bu hizmeti sunduğu için işiniz kolay.
 15. Kampanya bittikten sonra ortadan kaybolmayın: Hedefinize ulaştığınızda odaklanmanız gereken çok şey olacak. Üretime başlamak ve ürünleri göndermek gibi. Ancak kampanya sonrası takipçilerinize de zaman ayırmayı unutmayın. Yaptığınız ilerlemelerden, karşılaştığınız zorluklardan onları da haberdar edin.

Yorum Gönder

14 − three =