close
Sosyal Girişimcilik Nedir?

Kitlelerin Gücüyle Daha Yeşil Bir Geleceğe

Küresel ısınmanın günlük yaşamdaki etkileri son zamanlarda daha somut bir şekilde görünmeye başladıkça daha çok insan bu küresel soruna eğilmeye başladı. İnsanlar da “çevre dostu, yenilenebilir, sürdürülebilir, yeşil” gibi kelimeleri de daha sık ve yüksek sesle telaffuz etmeye başladı. Çevreyi gözeten ve daha yeşil bir gelecek hedefi taşıyan projelerin de sayısı hızla arttı.

“Çevre dostu” konseptinin potansiyelini keşfeden girişimciler, artık adımlarını da bu yönde atmaya özen gösteriyor, bu konseptte ürün geliştiriyor ve bunu yaparken de sık sık kitlesel fonlamaya başvuruyor. Bu trend sayesinde bugün binlerce insan tarafından destek gören onlarca çevreyle ilgili kitlesel fonlama projesi mevcut. Sürdürülebilir kapalı bahçeleri, solar otoyollar, çevre dostu kozmetik ürünleri bunlardan bazıları.

Müşteriler de çevre dostu ürünleri kitlesel fonlamayla aynı nedenle; toplumsal farkındalık, sorumluluk ve anlam duygusu kattığı için seviyorlar. Sürdürülebilirliğe önem veren şirketlerin ürünlerini daha çok tercih ediyorlar.

Sürdürülebilir ürün sunan girişimler ise aşağıdaki şu üç tekniği kullandıklarında kitlesel fonlamada daha başarılı oluyorlar:

İstatistik kullanımı – Dünya örgütleri hemen hemen her konuda yıllık raporlar ve istatistikler yayınlar. Ürününüzle çözüm sunduğunuz problem hakkında istatistik kullanmaktan çekinmeyin. Veri destekli ifadeler her zaman daha etkilidir.

Güçlü hikaye anlatımı – Hikaye anlatımı, kitlesel fonlama için en güçlü pazarlama tekniklerinden biridir. Ölçülebilir, veri destekli markalar da daha iyi hikayeler anlatabilir, duygulara kolayca dokunabilir ve daha paylaşılabilir içerik oluşturabilir.

Ek fayda – Ürününüze ek bir fayda unsuru olarak sürdürülebilirliği kullanın. Ancak ürünü satmak için bir numaralı sebep olarak ona odaklanmayın. “Çevre dostu” özelliği satın almak için ana motivasyon değil, bir bonustur.

Yorum Gönder

seven + sixteen =