close

Hayatımızdaki her aktivitemizi etkileyen iklim koşullarını önceden tahmin edebilmek birçok konuda yaşamı daha elverişli hale getirebiliyor. Gelişmiş meteoroloji sistemleri sayesinde ne zaman yağmur yağacağını ya da fırtına çıkacağını önceden tahmin edebiliyor, bu koşullara göre önlemlerimizi alabiliyoruz. Tek bir merkezden yönetilen meteoroloji organizasyonları, genellikle doğruya en yakın tahmini verse de, her noktada istasyon bulunduramayacağından yanılma payı bırakabiliyor. Tam da bu noktada, evimizin bahçemizde kullanabileceğimiz ve sürekli gerçek zamanlı yerel tahminler sunan kişisel meteoroloji istasyonu Tempest karşımıza çıkıyor.

kişisel meteoroloji istasyonu 2

Kitlesel fonlamayla hayata geçti

Üreticileri tarafından profesyonel bir meteoroloji sistemi doğruluğunda tahminler ürettiği belirtilen Tempest, kendi kitlesel fonlama platformunda 1.589.000 dolar fon toplayarak hayata geçti. Tempest, nerede olursa olsun gerçek zamanlı hava durumu tespiti yapıyor ve bunu yapay destekli uygulaması sayesinde kullanıcısıyla paylaşabiliyor. Ek olarak, tahminlerini ulusal meteoroji merkezleriyle de paylaşabilen Tempest, genel tahminlere de katkıda bulunabiliyor.

Nasıl çalışıyor?kişisel meteoroloji istasyonu 3

Tamamen güneş enerjisiyle çalışan Tempest, yaptığı ölçümleri merkezine aktarır. Diğer kullanıcıların cihazlarından da verileri toplayan Tempest, aynı zamanda uydulardan, uçaklardan, radarlardan ve diğer yerüstü hava istasyonlarından aldığı verileri işleyerek gerçek zamanlı analizler yapar.

Yaptığı analizleri yapay zeka destekli mobil uygulamasına ileten Tempest, kullanıcısının daima bulunduğu noktadaki hava durumu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Kurulumu ve bakımı oldukça basit olan Tempest, tamamen güneş enerjisiyle çalışıyor ve kablosuz bir şekilde mobil uygulamasıyla iletişime geçebiliyor.

Akıllı evlerle entegre çalışabiliyor

Yakın bir gelecekte hepimizin hayatına girecek olan Akıllı Evler, Tempest ile entegre çalışabiliyor. Evinizin ısıtma veya soğutma sistemi, Tempest’in yaptığı tahminler sonucunda en verimli şekilde ayarlanarak ideal sıcaklığı sağlayabilir. Bahçenizdeki sulama sistemi, yağmur tahminine göre kendini kapatabilir ve eğer birkaç saat sonra yağmur yağacaksa su israfı yapmamış olur. Fırtına gibi acil durumlarda ise acil durum uyarısı vererek hayati önem taşıyabilecek önlemlerin önceden alınabilmesini sağlar.

Aralık 2019’da projesi hayata geçen kişisel meteoroloji istasyonu Tempest, kısa sürede 1.589.000 dolar fon toplayarak önemli bir kitlesel fonlama başarısına imza attı. Buradan Tempest’in kitlesel fonlama platformuna giderek, daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Gönder

5 × four =