close
Sosyal Girişimcilik Nedir?

Kirli Havayı İçine Çeken Dünyanın En Büyük Hava Filtresi

Hava kirliliği uzun zamandır uğraşmak zorunda olduğumuz küresel bir sorun. Geçtiğimiz yıl Global Burden of Disease projesi kapsamında yapılan araştırmaya göre her yıl 5,5 milyondan fazla kişi, hava kirliliği nedeniyle erken ölüyor. Hava filtresi projesi bu sorunu çözmeye geliyor.

Dan Roosengaarde önderliğinde yürütülen Smog Free Tower projesi, hava kirliliğini azaltmayı ve dünyaya daha temiz ve daha yaşanılır bir gelecek bırakmayı hedefliyor. Roosengaarde tasarladığı hava filtresi dünyanın en kirli şehirlerinde dumansız temiz hava alanları yaratmayı amaçlıyor. Kule biçimindeki arındırıcı, elektrikli süpürge mantığıyla çalışıyor ve kirli havayı içine çekerken dışarı temiz hava veriyor. Odalarımızda kullandığımız hava temizleyicilerinin devasa boyutlusunu düşünün.

Dumansız Hava Küpleri

Duman her zaman görünür olmadığı için hava kirliliği sorununu pek ciddiye almama sebeplerimizden biri de bu. Sorunu daha somut hale getirmek için Smog Free Tower, günde 3500 adet dumansız küp üretmeyi planlıyor. Her bir küpün içinde 1000 m3 değerinde arındırılmış hava bulunuyor.

Smog Free Tower projesi kapsamında 2015 yılında Kickstarter üzerinden kitlesel fonlama kampanyası başlatan Dan Roosengaarde, 1.577 kişiden 113.153 euro fon toplamayı başardı.

Projenin arkasındaki ekip, üç yıldan uzun bir süre boyunca ürün geliştirme üzerinde çalıştı. Sonunda dünyanın en büyük hava filtresi için çalışan bir prototip oluşturmayı başardılar. Büyük hava kirliliği problemleri olan şehirlerde hava filtrelerinin kurulmaya başlanması artık sadece an meselesi.

Yorum Gönder

eleven − six =