close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Karantina sürecinde girişimlerin İletişimi nasıl olmalı?

Covid-19 salgının tüm dünyayı etkisi altına aldığı ve birçok insanın evlerine kapandığı bu günlerde, özellikle küçük çaptaki girişimlerin zor zamanlar geçirdiğinden şüphe yok. Müşterilerle iletişime geçmek en azından kısa vadede zorlu görünse de birçok pazarlama ve iletişim uzmanı girişimlerin bu durumu lehine çevirebileceğini düşünüyor. Bu yazımızda da birçok uzmanın görüşlerinden faydalanarak “karantina sürecinde girişimlerin iletişimi nasıl olmalı?” sorusunun cevabını aradık.

  • Sosyal medyada aktif olmanın tam sırası

Evlerimize kapandığımız için dışarıda yaptığımız aktivitelerden mahrum kaldığımız bu günlerde hepimiz sosyal medyaya sarıldık ve sosyal medya kullanımı hiç olmadığı kadar artış gösterdi. Bu artış da projenizin sosyal medyada çok daha fazla kişiyle iletişime ve etkileşime geçebilmesi fırsatı anlamına gelebilir. O halde sosyal medyaya özen göstererek hızla iletişime geçmenin tam sırası! Özellikle anlık iletişimleri çok daha fazla dikkat çekebilir, eğlenceli ve bilgilendirici içeriklerle bilinirliğinizi hiç olmadığı kadar artırabilirsiniz!

  • Sosyal sorumluluğunuzu alın

Özellikle genç tüketicilerin ortak değerleri olduğuna inandıkları markaları tercih etmeye eğilimli olmaları, sosyal mesajlar vermenin tam zamanı olduğu anlamına gelebilir. Öyleyse Covid-19 ile mücadeleye markanızı da katın! Bu mücadele marka imajınızı güçlendirdiği gibi tüm dünyanın ortak sorunu olan bu pandemi karşısında küçük de olsa bir adım atılmasını sağlayabilir.

  • Hayat kolaylaştıran özelliklerinizi öne çıkarın

Gerek firmalar gerek insanlar oldukça zor günler geçiriyor. Birçok firmanın satışları ciddi anlamda düşmüş ve faaliyetlerini verimli bir şekilde yerine getiremez durumda. İnsan odaklı baktığımızda da birçok insanın sürekli eve kapandığı için mutsuz ve verimsiz olduğunu görmek oldukça kolay. Eğer bu süreçte insanların veya firmaların hayatını kolaylaştırabilecek bir özelliğiniz varsa bunu öne çıkarmanın tam sırası. Genel bir bakış açısıyla bütün ürün ve projelerin insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve onları mutlu etmek için üretildiği düşünülebilir. Öyleyse bu özellikleri öne çıkarmak çok da zor olmasa gerek. Örneğin bir 3D yazıcı üreticisiyseniz, insanların sizin yazıcınızla verimli zaman geçirebileceğini ve istediği ürünü yaratarak mutlu olabileceğini söylemek oldukça etkili olabilir.

  • Pozitif İletişim şart

Salgından etkilenen bütün insanlar gerek ekonomik belirsizlikler gerek sağlık kaygılarından dolayı oldukça karamsar durumda. Pozitif iletişimler ile hem motivasyonu yükseltebilir hem de projeniz için yapıcı bir imaj yaratabilirsiniz. Tabii bunu yaparken gerçekten uzak olmamakta veya yapay görünmemekte fayda var. Pozitif ve motive edici bir iletişim karantina sürecinde girişimlerin iletişimi için olmazsa olmazlardan.

Yorum Gönder

10 + 14 =