close

Yakın tarihe kadar kitlesel fonlama sanatçılar, bağımsız film yapımcıları ve yaratıcı zihinlerin projeleri için ideal kaynak toplama aracı olarak görülüyordu. Bu algı, teknoloji tabanlı inovatif fikirlerin kitlesel fonlama kampanyaları aracılığıyla gerçekleşmeye başlamasıyla değişti. Kitlesel fonlamanın yıllar içerisinde geçirdiği dönüşüm, yöntemi toplumsal fayda sağlamayı amaçlayan ve kâr amacı gütmeyen projeler için de destekçi toplamanın etkili bir aracı haline getirdi.

Kesin olan bir şey varsa, irili ufaklı sosyal projeler kitlesel fonlama kampanyaları ile ihtiyaç duydukları maddi kaynağı ve hatta daha fazlasını toplayabiliyorlar. Eğer bir patates salatası 55 bin dolar toplayabiliyorsa, toplumsal fayda sağlayacak projenizin kampanyasını doğru planlayıp yürüttüğünüzde ne kadar destekçi kazanacağınızı siz düşünün.

Çabalarınızın etkisini azami seviyeye çıkarmak ve daha fazla destekçiyi cezbetmek için göz önünde bulundurmanızı tavsiye ettiğimiz birkaç püf nokta var.

Toplamayı hedeflediğiniz miktarı belirlerken tüm detayları düşünün. Bu konuda tahminlere ve varsayımlara yer yoktur. Projenizi gerçekleştirmek için ne kadar paraya ihtiyaç duyduğunuzu ve bu paranın ne şekilde kullanacağını en ince ayrıntısına kadar bilmelisiniz.

Kâr amacı gütmeyen kitlesel fonlama kampanyalarında sahicilik kritik bir rol oynar. Kişisel ve gerçek hikayelere dayanan kampanyaların daha büyük kitlelere ulaşması olasıdır. Bu nedenle kampanyanızı doğru mesajlar üzerine kurgulamalısınız. Durumu kişisel, dürüst ve sahici bir hale getirin.

Kampanyanız için göz önünde bulundurmanız gereken konulardan bir diğeri de mesajınızı hangi kanallar aracılığıyla topluma ulaştıracağınızdır. Ne yazık ki birçok önemli kâr amacı gütmeyen çalışma, sosyal medya ve PR stratejilerine yeterince odaklanmadığı için hak ettiği ilgiyi göremiyor. Hedef kitlenize bilmeleri gerekenleri ulaştırmak, toplumsal hareketlerin eğitici koludur ve bütünden ayrı olarak düşünülemez. İnsanların alt ettiğiniz soruna ve çözümüne dair bilgi sahibi olmasını sağlamalısınız.

İletişimsizlik kâr amacı gütmeyen projelerin sık karşılaştığı sorunlardan bir diğeri olarak öne çıkıyor. Destekçileriniz çözümünüz ile duygusal bir bağ kuracaklarından, sağladıkları kaynak ile yaptıklarınızı düzenli olarak onlara bildirmelisiniz.

NOT: Arıkovanı’na yalnızca teknoloji projelerinin kabul edildiğini hatırlatırız.

Yorum Gönder

4 + fifteen =