close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kampanyanızın Pazarlaması İçin Kendi Fenomenlerinizi Yaratın

Başarılı kitlesel fonlama kampanyaları birden çok ortak noktaya sahiptir. Yenilikçi fikir, yetenekli ve azimli ekip, gerçekçi hedef bunlardan bazıları. Başarının tek faktörü yalnızca finansal hedefe ulaşmak değil, uzun vadede güçlü bir sosyal ilişki ağı kurmaktır.

Kitlelerden fon toplamak, pazarlama stratejisini hazırlarken fazladan çaba gerektirir. Ürününüzü kitleyle iletişim şekliniz başarı oranını belirler.

Rekabetçi kitlesel fonlama sahnesinde, sizi başarıya götürecek her olası yolu kullanmak önemlidir. Etkili bir e-posta pazarlama stratejisi, dikkat çekici yazılı ve video içerikleri hafife alınmayacak unsurlar.

Stratejinize dahil etmeniz gereken birçok pazarlama formu var. Ancak bu formlardan bir tanesi yabana atılmaya devam ediyor: Fenomen pazarlamasına (influencer marketing) yeni bir bakış açısıyla ekip üyelerinizi güçlü fenomenlere dönüştürmek!

Fenomenlerle bağlantı kurmak daha fazla görünürlük elde etmenize yardımcı olabilir ancak çok kolay değildir ve her girişimin karşılayamadığı bir araçtır. Ancak ekip arkadaşlarınızı fenomene dönüştürmek için fazladan beş kuruş harcamanız gerekmez. İşte bunun için işinize yarayabilecek birkaç ipucu:

Hepimiz Birimiz, Birimiz Hepimiz İçin

Kazanan takımın bir parçası olmak her zaman harika bir motivasyon kaynağıdır. Kampanyanın başarısı herkes için bir başarıdır. Ekip üyelerinin her birinin projede önemli olduklarını bilmesine izin verdiğinizden emin olun. Çalışmalarının öneminin farkında olmak ve takdir etmek, onları projenizi yaymak için daha fazla motive edecektir.

Sosyal Ağlarını Geniş Kitlelere Yaymak İçin Teşvik Edin

Ekibinizde çoğunlukla mühendis, tasarımcı, pazarlamacı, satış uzmanı gibi farklı uzmanlıkları olan insanlar bulunur. Hepsinin farklı bir sosyal ağı vardır. Bu ağların çeşitliliği, kampanyanızın farklı seviyelerde görünürlük kazanmasına yardımcı olur. Bu ana hedef kitleniz olmayabilir. Ancak özellikle çevrimiçi sosyal ağların gücü yadsınamaz.

Ekip üyelerinizi kampanyanızla ilgili gelişmeleri paylaşmalarını ve bu gelişmelere yanıt veren kişilerle aktif şekilde ilgilenmelerini teşvik edin.

Uzmanlıkları yönlendirin

Ekip üyelerini projeyi halka sunma konusunda yönlendirin. Potansiyel destekçiler size değerli geri bildirim verecek, ancak bir sürü soru da soracak. Tasarımcınız tasarımla ilgili sorularını, ürün geliştirme ekibi ürün özellikleriyle ilgili soruları yanıtlasın. İnsanlar uzmanların görüşüne güvenir; bu nedenle uzmanlıkları kendi avantajınıza çevirin.

Böylece hem ekip üyeleri daha nişanlı iştirakçi oldukları için mutlu olur, destekçiler de bir profesyonel bir cevapla karşılaştıkları için. Destekçilerinizin görüşlerine değer verdiğinizi gösterdiğiniz için bu tüm kampanyanın güvenirliğini de artırır.

Yorum Gönder