close

Kitlesel fonlama ödülleri, kampanya stratejinizin içinde önemli bir yere sahiptir. Projenizle örtüşen ve hedef kitlenizi cezbedecek ödüller belirlemek, kampanya başarınızı ciddi oranda artırır.

Fon desteği aradığınız bir ürün veya servisiniz var. Ancak herkes bu ürün için belirlediğiniz ücreti karşılayacak güce sahip olmayabilir. Yine de projenizin hayata geçmesini isteyip ufak miktarlarda destek olmak isteyebilirler.
İşte bunun için doğru ödülleri belirlemek kritik öneme sahip.

Destekçileriniz için ödüller belirlerken aşağıdaki önerilere mutlaka kulak verin.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Kitlesel fonlama kampanyaları, geniş bir grup insanı hedef alan sunumlar olarak düşünülebilir. Hedef kitlelerini doğru tanıyan girişimciler, mesajlarını iletme ve dolayısıyla hedeflerine ulaşma şanslarını da artırırlar.

Siz de kitlenizi doğru analiz ettikten sonra onları farklı gruplara bölün ve her bir gruba özel ödüller belirleyin. Örneğin genç bir kitle, üzerinde logo veya ikon yer alan tişört, çıkartma gibi şeylerden hoşlanırken, daha genel bir kitleye ise kupa daha cezbedici gelebilir.

Fiyat Farkı

Hedef kitlenizi belirleyip onlara özel ödüller hazırladıktan sonra sıra bu hediyeler için doğru fiyatları seçmeye geldi. 25-50 TL arası başlangıç için iyi bir seçim olabilir. Ancak fiyatı artırdıkça, ödüllerin de o değeri yansıttığından emin olun.

Klişeden Kaçının

Elbette tişört, şapka ve anahtarlık gibi ödüller çoğu kampanyacının belirlediği en popüler ve en risksiz ödüllerdir. Ancak her kampanya için her zaman en iyi seçenek olmayabilir.

Hedef kitlenizi şaşırtacak, onları bu ödülü sosyal medyada bile paylaşmaya itecek yaratıcı ödüller de seçebilirsiniz. Projenizin arkasındaki fikir veya hikayeyle bağdaştırabileceğiniz etkileyici ödüller belirlemek sizin elinizde.

Zamanında Teslim Edin

Ödüllerin destekçilere ulaştırılması sürecinin tamamı ve nakliye süreci, zorluklarla dolu karmaşık bir süreç haline gelebilir. Üreticinin zorluk çıkarması veya kargonun gecikmesi gibi beklenmedik ve hiç elinizde olmayan sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Teslimat sürecinin tamamını yakından takip edin, bir sorunla karşılaşma ihtimaline karşı hazırlıklı olun. Sonuçta hayalinizi hayata geçirmenizi sağlayan destekçileriniz, sizin her şeyiniz.

Yorum Gönder

15 − 14 =