close

Kampanyalar insanlara destekleri karşılığında ödüller vaat eder. Projeniz ile örtüştüğü takdirde kampanyanızı salt destekler ile de yürütebilirsiniz fakat ödüllerin ortalama destek miktarını beş kata kadar arttırdığını unutmamalısınız.

Bir kitlesel fonlama kampanyası başlatmadan önce, projenizi destekleyeceğini umduğunuz hedef kitlenizi tanımanız, istek ve ihtiyaçlarını kavramanız gerekir. Bu yalnızca onlar için daha iyi bir ürün veya servis geliştirmenizi değil, aynı zamanda gerçekten sahip olmak isteyecekleri ödüller belirlemenizi de mümkün kılar.

Destekçileriniz için ödüller belirlerken göz önünde bulundurabileceğiniz dört önerimiz var.

GENİŞ KİTLELERİ HEDEFLEYİN

Tek bir kitleye odaklanırsanız onları çok heyecanlandıracak ödüller belirleyebilirsiniz fakat bu kampanyanızın başarısını kısıtlayacak bir cam tavan inşa etmek olacaktır. Bunun yerine yaşı, yeri ve ilgi alanları fark etmeksizin olabilecek en geniş kitleyi cezbecek genel ödüller belirleyin.

ÇEŞİT VE YARATICILIK

Aklınıza gelen tüm ödüllerden bir liste oluşturun; en ölçüsüz ve çılgın olanları bile dahil edin. Böylece bir başlangıç yapmış olacaksınız. Ekibinizin oy birliği ile listenizi en ideal hale getirdikten sonra, ödülleri kazanmak için gerekli olan destek miktarlarını belirleyerek yola devam edebilirsiniz.

ÖZEL ÖDÜLLER

Başka bir yerden edinilmesi zor ödüller destekçiler için cezbedicidir ve üstelik sandığınızdan çok daha kolay şekilde onları listesinize ekleyebilirsiniz. Örneğin markalı eşyalar. Destekçiler markalı tişört, çıkartma, kupa, şapka ve posterleri severler. İşi bir adım daha ileriye taşıyabilir ve bizzat yaptığınız sınırlı sayıda ödüller sunabilirsiniz; kartpostal, sanat çalışması, kısa öykü, video veya hatta albüm gibi.

İYİ BİR ANLAŞMA

İnsanlardan ne kadar paralarını istediğiniz konusunda gerçekçi olun ve onlara destek yapmaları için iyi nedenler sunmaya çalışın. Buna bir örnek vermek gerekirse, vaat ettiğinizin ödüllerden birisi başka bir yerde de satılıyorsa, oradaki satış fiyatından daha düşük bir destek karşılığında kampanyanızın ödüller listesine ekleyebilirsiniz. Eğer birisi fikrinizi beğenir ve bir de fırsat elde edebileceğini görürse, kampanyanızı desteklemeden edemeyecektir.

Daha somut örnekler görmek ister misiniz? Arıkovanı’nda başarılı olmuş kampanyaların ödüllerine buradan göz atabilirsiniz.

Yorum Gönder

nine + sixteen =