close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kampanyanız Başarısız Oldu. Şimdi Ne Olacak? (Bölüm 2)

İlk bölümde kitlesel fonlamada başarısızlık senaryosunu masaya yatırmış, girişimcilerin acı gerçeği kabullenmesinden, başarısızlığın sebep ve sonuçlarını analiz ederek durum değerlendirmesi yapmalarına kadar bir rehber hazırlamıştık. Kaçıranlar ve hatırlamak isteyenler, buradan ilk bölüme göz atabilirler.

Şimdi geçmiş ile barışmanın, yeni bir sayfa açmanın ve yola devam etmenin zamanı. Başarısızlık, onu kabullenenlere değerli dersler öğretir. Dikkatle değerlendirirseniz, doğru düzenlemeleri ve değişiklikleri yaparak bir öncekinden daha başarılı olabilecek bir kitlesel fonlama kampanyası başlatabilirsiniz.

YENİDEN BAŞLASIN

Başarısız olan kampanyanıza dair her bir bilgi, her bir detay gelecekteki kararlarınızın doğruluğu için altın değerinde. Başarısızlığın yalnızca sonuçlarının değil, sebeplerinin üzerine de düşünmek bir sonraki kampanyanızı çok daha iyi şartlarda başlatmanızı mümkün kılar. Artık tecrübeli bir proje sahibisiniz; dikkat etmeniz, odaklanmanız ve göz ardı etmeniz gerekenlerin ayrımının farkındasınız.

Yeniden bir kampanya başlatmadan önce, bir öncekinden ayrışan ve zayıf yönleri güçlendirilmiş bir stratejiye sahip olmalısınız. Kampanyanızı her yönüyle basit, şık ve tutarlı hale getirmek başarı şansınızı artıracaktır.

ZAMANLAMA

Topluluğun geri dönüşleri ışığında yaklaşımlarının alarm veren yönlerini gören proje sahiplerinin, kampanya başlangıcını erteledikleri ya da iptal ettikleri görülen bir durumdur. Bu her ne kadar bir kampanyanın başına gelebilecek iyi şeyler listesinde olmasa da, pivot kaçınılmaz göründüğünde yeniden başlamak en iyi seçenektir. Fakat sizin senaryonuz farklı; yolu sonuna kadar yürüdünüz, başarısız oldunuz ve şimdi yeniden başlamanız gerekiyor. Peki ama ne zaman?

Başarısızlık hissinin üstesinden gelebilmek güdüsüyle aceleci davranmayın; şimdi odaklanmanın ve elinizden gelenin en iyisini ortaya koymanın zamanı. Ekibinize hazırlanmak için yeterince zaman verin. Popüler görüş, ilk kampanyanın ardından 4-5 ay sonrası yönünde ki, bu da değerlendirme, hazırlanma ve planlama için bir hayli yeterli görünüyor. Yeni bir prototipin üretiminin gerektiği senaryolarda ise birkaç aylık sapmalar kabul edilebilir.

Zamanlama kritik önem taşır ve az önce bahsettiğimiz detayların yanı sıra, insanların Sevgililer Günü ve Yılbaşı gibi özel günlerde harcama önceliklerinin değişmesi, tatil dönemlerinde daha fazla seyahat etmeleri gibi detay faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Kickstarter tarafından 2014 yılına dair hazırlanan raporda, insanların en çok çarşamba günlerinde projeleri desteklediği ve en yüksek desteği toplandığı ayın ise ağustos olduğu belirtiliyor.

ESKİ DEFTERLER

Birçokları gerekli dersleri aldıktan sonra başarısızlığı unutmak gerektiğini düşünebilir. Aslına bakarsanız böyle olmak zorunda değil; bağlantıyı koparmamak ondan daha fazla şey kazanmanızı sağlayabilir.

Yeni kampanyanızın bir yerinde başarısızlık ile sonuçlanan bir öncekine yönlendirme yapabilirsiniz. Bu size iki avantaj sağlar: Birincisi, projeniz hayata geçmediği için hayal kırıklığına uğrayan eski destekçileriniz yeniden yanınızda yer alır. İkincisi, iki kampanya arasındaki farkı gözler önüne sererek, projenize bağlılığınızı ve ciddiyetinizi kanıtlarsınız.

Eski kampanyanız ‘tamamlanmamış’ olarak platformda yer almaya devam edecektir. Platform yöneticileri ile iletişime geçerek, buradan yeni kampanyanıza yönlendirmeler yapmalarını isteyin; bu şekilde kafa karışıklığını önlemiş olacaksınız.

Yorum Gönder