close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Kampanyanız Başarısız Oldu. Şimdi Ne Olacak? (Bölüm: 1)

Tecrübesiz girişimciler için başarısızlık tek kelimeyle öcüdür. Bu gereksiz korku, onları işlerine odaklanmaktan ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaktan alıkoyabilir. Öte yandan, daha önce şirket kurmuş veya kitlesel fonlama kampanyası tamamlamış tecrübeli girişimciler için başarısızlığı göz önünde bulundurmak, işin hesaplanması gereken yanlarından bir diğeridir. Başarısızlık ihtimalini görmezden gelmek, Londra’da yaşayıp da şemsiye satın almayı reddetmeye benzer.

Kampanya başlatırken iyimser ve kendinden emin olmak kulağa doğru gelebilir fakat kitlesel fonlamanın ustalarının da söylediği gibi, bir fikre kitlesel fonlama ile hayat vermek dışarıdan görüldüğü kadar çantada keklik bir iş değildir.

Kitlesel fonlama bir ürüne karşı duyulan ihtiyacı ölçmek ve nelerin geliştirilebileceğini öğrenmek için müthiş bir yöntemdir. Kampanyanızın sonucunu, işinizin potansiyelinin bir ön gösterimi olarak algılayabilirsiniz.

Peki, diyelim ki kitlesel fonlama kampanyanız hedefini tutturamadı ve başarısız oldunuz. Şimdi ne olacak?

İLK ADIM: ACI GERÇEKLE YÜZLEŞMEK

İstatistikler kampanyaların büyük bir bölümünün başarısız olduğunu ve başarısızlık sebeplerinin çoğunluğunun benzerlik gösterdiğini ortaya koyuyor. Sıkı çalışma, büyük eforlar ve umutlar sarf ettikten sonra başarısız olmak üzücü olsa da, madalyonun bir de aydınlık yüzü var.

Tecrübe, hatalardan ve başarısızlıklardan öğrenmeyi bilen girişimcileri çok daha yetkin hale getirir. Başarısız olduğunuz gerçeğini ne kadar çabuk kabullenirseniz, üzerinizdeki ölü toprağını atıp işe kaldığınız yerden fakat bu sefer daha bilinçli ve tecrübeli şekilde devam etmeye de o kadar çabuk başlarsınız.

Başarısızlığı kabullendikten sonra sizi ve ekibinizi bir sonraki adım bekliyor olacak: Başarısızlığın analizi.

İKİNCİ ADIM: ANALİZ

Başarısızlığı duygusal olarak kabullendikten sonra, onu bir süreçler zinciri olarak ele alarak, bu sonuca ulaşmanıza sebep olan faktörleri saptamalısınız. Eğer başarısızlık hakkında konuşmaz ve tartışmazsanız onu analiz edemezsiniz.

Şimdi, kampanyanın planlanmasından bitişine kadarki sürece mercek tutmanız gerekiyor. Ekibiniz ile aşağıdaki soruları yanıtlamanız, ihtiyaç duyduğunuz yanıtlara ulaşmanızı sağlayabilir. Fakat unutmayın, bunu yaparken tüm ekip üyelerinin dürüst olması ve hatalarını kabullenmesi kritik önem taşır. Bunun bir cadı avı olmadığının bilincinde olmalısınız.

 • Ters giden neydi?

Başarısızlığınıza sebep olan birçok faktör olabilir ve bunların birleşimi istenmeyen sonucu doğurabilir. Bu nedenle kampanyanın eksik yönlerine üstün körü bir bakış atmaktan ziyade daha araştırmacı bir yaklaşım sergilemeniz tavsiye edilir.

Sürecin her bir adımına yakından bakın ve planlandığı gibi gitmeyen, hatta eksik planlanmış olanların hangileri olduğunu saptayın. Süreçleri değerlendirmenizi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için aşağıdaki soru setini hazırladık:

 1. Doğru mesajı verdik mi?
 2. Zamanlama doğru muydu?
 3. Doğru sosyal medya kanallarını kullandık mı?
 4. Sosyal medya stratejimizin iyi uygulandı mı?
 5. Hedef kitlemizi cezbedecek ödüller belirledik mi?
 6. Fonlama hedefini çok mu yüksek tuttuk?
 7. Yeterli hazırlık ve araştırma yaptık mı?
 8. Destekçilerimiz ile iletişim kurmak için yeterince zaman harcadık mı?
 9. Kitlesel fonlama projemizi hayata geçirmek için ideal yöntem miydi?
 • Neler işe yaradı?

Kampanyanızın hedefine ulaşamamış olması, yaptığınız her şeyin kökten yanlış olduğu anlamına gelmez. Bazen hiçbir karar yanlış değildir ve yalnızca uygulama eksik yapılmıştır, zamanlama yanlıştır veya kampanyanın mesajları umduğunuz etkiyi yaratacak kadar güçlü değildir.

Yaptığınız hataları saptarken, doğru attığınız adımları da ortaya çıkarıp ekibinize kredi vermeyi unutmayın.

 • Neyi daha iyi yapabilirdik?

Kampanyanızı başlatmadan önce kitlesel fonlama üzerine birçok makale ve hatta birkaç kitap bile okumuş olabilirsiniz. Her şeyi öğrenseniz bile hâlâ bir şeylerin ters gitmesi için ihtimal vardır. Artık bir musibetin bin nasihatten iyi olduğunu bizzat biliyorsunuz.

Eğer tüm süreci baştan alma şansınız olsaydı, neyi farklı yapardınız? Bazen bir planın detaylarına öylesine dalarız ki, odağımız asıl önemli olan noktalardan uzaklaşabilir. Yukarıdaki aşamaları geride bıraktığınızda, neyi doğru ve neyi yanlış yaptığınızı biliyor olacaksınız. Bu da tüm süreci daha sağlıklı yargılayabileceğiniz anlamına geliyor. Tecrübe müthiş bir öğreticidir, ondan olabilecek en iyi şekilde faydalanın.

ÜÇÜNCÜ ADIM: YENİDEN DENEMEK YA DA DENEMEMEK…
(İŞTE BÜTÜN MESELE BU)

Başarısız olmuş olabilirsiniz fakat bu şansınızı yeniden deneyemeyeceğiniz veya girişimci güdülerinizi törpülemeniz gerektiği anlamına gelmez. Kendinizi içinde bulduğunuz durumu değerlendirin, hatalarınızdan öğrenin ve gelecekteki adımlarınız için stratejik bir plan kurgulayın.

Artık başarısızlığı tatmış bir girişimcisiniz; yani ilk kampanyanıza başladığınızdan çok daha donanımlısınız. Peki şimdi ne yapacaksınız?

Yazı diziminin ikinci bölümünde, yeniden denemek veya denememek üzerine odaklanacağız.

Yorum Gönder

twenty + 12 =