close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Kampanya Sırasında Strateji Değiştirmeniz Gerektiğine İşaret Eden Belirtiler

Kitlesel fonlama söz konusu olduğunda, ayrıntılı ve iyi düşünülmüş bir strateji geliştirmenin önemi büyük. Belli bir eylem planına sahip olmak, doğru yönde ve organize olduğunuza emin olmanızı sağlar. Ancak işler her zaman planlandığı gibi gitmez.

Kampanyanızın istediğiniz yönde gitmediğini düşünüyorsanız belki de direksiyonu farklı bir yöne kırmanın vakti gelmiştir. Kampanya devam ederken tüm stratejiyi tamamen değiştirmek mümkün olmayabilir. Yine de kampanyanızı kurtarabilecek ve daha iyi sonuçlar alabilecek şekilde değişebileceğiniz şeyler vardır.

Doğru yolda olmadığınızı gösteren belli başlı işaretler vardır. İşte onlardan en önemlileri:

Yeterli Geri Bildirim Yok

Kitlesel fonlama kampanyası yürütmek, içinde olduğunuz pazarın dinamiklerini kavramak ve müşterilerinizin istek ve ihtiyaçlarını anlamak için harika bir yoldur. Hedef kitlenizden yeterince geri bildirim almıyorsanız bir sorun olabilir. Onlara etkili bir şekilde ulaşamıyor olabilirsiniz. Veya kampanyanız yeterince ilgi çekici değildir.

Öncelikle geri bildirimin bu kadar düşük olmasının potansiyel nedenlerini belirleyin ve bunu tersine çevirecek fikirler üretin. Kampanya sırasında ne kadar fazla geri bildirim toplarsanız, işinizi büyütmeye ve ürününüzü geliştirmeye karar verdiğinizde elinizde o kadar bilgi olur. Kitlesel fonlama müthiş bir araştırma fırsatı verir.
Bunu kullanmaktan kaçmayın.

Görünür Sonuçlar Yok

Birçok girişimci, 30 günün hedeflerine ulaşmak için çok uzun bir süre olduğunu düşünüyor. Popüler inanışa göre, kampanyanızın başarılı olması için ilk 24 saat içinde hedefinizin yüzde 30’unu tamalamanız gerekir. Dolayısıyla zaman geçiyor ve topladığınız fon miktarı konusunda endişeleriniz artıyorsa, stratejinizi elden geçirmenin zamanı gelmiş demektir.

Kitlesel fonlama, kampanyayı başlatıp beklemeye geçilecek bir şey değildir. Fon toplayamıyorsanız, bunu değiştirebileceğiniz yolları düşünün. Metrikleri ve toplanan geri bildirimleri değerlendirin. İçeriğinizi ve pazarlama stratejilerinizi yeniden düşünün.

İlk 24 saatte önemli miktarda fon toplayamasanız bile, kampanya devam ederken işleri lehinize çevirme gücünüz var.

Şaşırtma Faktörü Yok

İnsanlara “Vay be!” dedirten kitlesel fonlama projelerinin başarı şansı, sessizce kıyıda köşede bekleyen kampanyalarından çok daha yüksektir. Kampanyanız yeterince ilgi çekmiyorsa, PR stratejinize daha yakından bakmayı deneyebilirsiniz. Editörlere ve sosyal medya influencer’larına ulaşın. Ürününüzü incelenmek üzere elinizdeki materyalleri gönderin.

Kampanya başında PR stratejisi belirlemediyseniz bunu yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş demektir. Hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız!

Yorum Gönder