close

Sosyal medyanın uçsuz bucaksız erişimi, dünyanın dört bir yanındaki insanların sürekli olarak görsel içeriklere maruz kalmasına sebep oluyor. Fotoğraf, resim ve dijital görsel sanatların kelimelerden daha fazlasını anlatabilmesi, Instagram ve Snapchat gibi platformların ulaştığı müthiş etki alanını açıklıyor.

Kitlesel fonlama kampanyalarının başarısı, ulaştığı kitlenin niteliği ve niceliğiyle doğrudan ilişkili olduğundan, bu yönteme başvuran girişimcilerin sosyal medya platformlarını es geçmemeleri kritik önem taşıyor.

Kampanya öykülerinin anlatıldığı başlıca iki platform Facebook ve Twitter olsa da, Instagram’ın etki kabiliyeti de göz ardı edilemeyecek kadar yüksek.

Instagram, insanların kahvaltı ve eğlence fotoğraflarının paylaşıldığı platform olarak yaptığı ün nedeniyle girişimciler tarafından görmezden gelinebiliyor. Fakat bu doğru olmaktan bir hayli uzak.

Güzel Gösterin

İnsanlar Instagram’da renk ve ilgi çekici kareler görmek ister. Ürününüzün daha önce hiçbir yerde görmedikleri fotoğraflarını ve kullanım senaryolarını Instagram üzerinden paylaşmak, insanlara takipte kalmak için yeterince sebep verecek.

Satış Taktiklerini Kullanın

Paylaştığınız fotoğraf ve görsel öğelere eylem çağrısı (call to action) eklemek kampanyanız için önemliyken, bunu her paylaşımda yapmak iyi bir fikir değil.

Eylem çağrıları bir nevi aciliyet hissi uyandırarak destek toplamanızı sağlayacaktır fakat her fotoğrafın altında bulunmaları Instagram takipçilerinizin aklında satıcı olarak kalmanıza sebep olabilir.

Paylaşımlarınızda denge politikası gütmelisiniz. Haftalık paylaşımlarınızın yüzde 20’si kampanyaya destek odağında olmalı. Geri kalanı ise ürün özelliklerine odaklanarak sadık bir kullanıcı kitlesi oluşturmaya hizmet edebilir.

Kolayca Anlaşılın

Instagram sayfanızın optimizasyonu kilit bir konu. Sayfanın açıklama bölümünde yürüttüğünüz kitlesel fonlama kampanyasına değinmek, kampanya sayfasına ve diğer sosyal medya sayfalarına yönlendirmelerde bulunmak akıllıca bir hamle olur.

Tüm sosyal ağlarda sahipleneceğiniz bir etiket (#hastag) belirlemeniz tavs