close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

İnsansı Robot Sophia Beynini Kitlesel Fonlamaya Açtı

Hanson Robotics, son derece gerçekçi yüz ifadesi ve şaşırtıcı derecede doğal sosyal davranışlarla tasarladığı insansı robotu Sophia’nın beyni diyebileceğimiz en önemli organını, yani yapay zekasını finanse etmek için kitlesel fonlamaya başvurdu.

Suudi Arabistan tarafından verilen vatandaşlıkla dünyanın ilk robot vatandaşı olan Sophia için düzenlenen fonlama kampanyası da diğerlerinden biraz farklı. Kampanya, yapay zeka ve makine öğrenmesi platformu SingularityNET üzerinden “token” ile gerçekleşiyor.

8 Aralık’ta başlayacak olan kampanyanın hedefi 500 milyon token (yaklaşık 36 milyon dolar). Sophia için geliştirilecek olan yapay zekaya destek olmak isteyenler, bunu SingularityNET’in dayandığı Blockchain teknolojisi kullanarak gerçekleştirecek.

Kampanya sayfasında SingularityNET’i daha iyi anlatan şu ifadeler yer alıyor:

“SingularityNET, yapay zeka için geliştirilmiş, bir merkezden yönetilmeyen açık kaynak kodlu bir protokoldür. Bu çerçevede, yapay zekanın faydaları herkesin menfaati için küresel bir ortak altyapı haline gelir ve herkes yapay zeka teknolojisine erişebilir veya gelişiminde bir paydaş olabilir. Herkes, ağ tarafından kullanılmak üzere SingularityNET’e yapay zeka/makine öğrenme hizmeti ekleyebilir ve karşılığında token alabilir.”

Bağımsız bir yapay zeka geliştirme platformu olarak yola çıkan SingularityNET, son dönemlerin en popüler robot projesi Sophia ile geliştiricilerden yeterli desteği görerek bu hedefini önemli ölçüde gerçekleştirebilir.

Yorum Gönder