close
Kitlesel Fonlama

İnovasyon mu Fayda Mı? Projen İçin Hangisini Öne Çıkarmalısın?

Kitlesel fonlamanın artan popülaritesi ve bu fonlama alternatifinin son on yılda sahip olduğu muazzam başarı, neyin işe yarayıp neyin yaramayacağıyla ilgili önemli bir soruyu da gündeme getirdi: Kitleleri bir projeyi desteklemeye için iten şey nedir?

Pebble ve Oculus Rift gibi kitlesel fonlamadan çıkan ve dünyaca bilinen markaların başarı hikayeleri, sıklıkla pazardaki yeni girişimciler tarafından bir kılavuz olarak kullanılır. Girişimciler, başarıya ulaşmanın bir formülünü arar. Destekçilerin ana motivasyon kaynağı nedir? Projelerin arkasındaki inovasyon mu yoksa ürünlerin sağladığı fayda mı?

HEC Paris, Sydney Üniversitesi, Singapur Üniversitesi ve INSEAD’den bir grup araştırmacı, inovasyon ve faydanın, kitlesel fonlama kampanyalarını nasıl etkilediği konusunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak için bir araştırma yaptı ve “Kitleler İnovasyonu Destekliyor?” başlıklı bir makale yayınladı.

Araştırmacılar bir yıl boyunca inovasyon ve fayda taleplerinin rolünü belirlemek için dokuz kategoride 50 binin üzerinde Kickstarter projesi üzerinde çalışmıştı. Ortaya hayli ilginç sonuçlar çıktı.

Makalede, “Analizimiz üç temel sonuç ortaya koyuyor. Kickstarter’da elde edilen fon miktarının, inovasyon vaadiyle birlikte arttığını, fayda vaadiyle birlikte arttığını, ancak inovasyon ve fayda vaatlerinin etkileşimi ile azaldığını görüyoruz. Bulgularımız, kitlelerin fayda ve inovasyonu takdir etmesi açısından heyecan verici, ancak ikisini aynı anda benimsememesi açısından düşündürücü.” ifadeleri yer aldı.

Araştırma, faydaya odaklanan projelerin yüzde 1200, inovasyona odaklanan projelerin ise yüzde 200 oranında fon miktarını artırdığını gösterdi. Ancak ikisini birden kullanan projelerin bu miktarı yüzde 26 oranında düşürdüğü sonucu çıktı.

Araştırmacılar bu durumu, insanların hem faydalı hem de orijinal olarak yansıtılan projelere “gerçek olamayacak kadar iyi” olarak gördüğü şeklinde yorumladı.

Kitlesel fonlama kampanyası düzenleyecek girişimciler için bunlar son derece önemli bilgiler. Ürününüzü doğru şekilde tanıtmanın da ötesinde öne çıkaracağınız özellik de fazlasıyla kritik.

Yorum Gönder