close

Projenize fon toplamak için iyi hazırlanmış olmanız gerekir. Kitlesel fonlamada ise hazırlık sürecinin içerisine en büyük kozunuzu inşa etmek de girer; bir prototip.

Prototipler yalnızca ürünün nasıl görüneceğini değil, nasıl çalışacağını da detaylandırarak daha fazla destekçinin projenize ilgi duymasını sağlar. Topluluk her ne kadar yeniliğe aç olsa da, çoğu insan bir CAD dosyası uğruna elini cebini atmayacaktır. Bu nedenle teknolojik ürün odağındaki projenizi sergilemenin en iyi yolu çalışan bir prototip inşa etmektir.

Çalışan bir prototip inşa etmek efor ve zamanın yanı sıra para da gerektirdiği için gözünüze meşakkatli bir iş gibi görünebilir ki bu düşünce doğrudur. Prototipinizi inşa etmeye hazırlanırken aklınızda bulundurmanız gereken önemli noktaları bildiğinizde ise sancısız geçmesi olasıdır.

ÖNCELİKLE – TAVUK MU YUMURTA MI?

Kabataslak prototipler iyidir fakat ürünün son halinin neye benzeyeceğine dair pek bir fikir vermezler. Ürününüzün göreceği talebi ve hedef kitlenizin onun hakkında ne düşüneceğini gerçekten öğrenmek istiyorsanız resmi, daha detaylı ve çalışan bir prototip inşa etmeniz gerekir.

Ortaya koyduğunuz konsepti kanıtlayacak olan ilk prototipiniz, proje uygulama planınızın veya bir diğer deyişle büyük resminizin ilk fiziksel çıktısıdır. Mühendislik, tasarım ve üretime kadar uzanan ardıl süreçlerin başlatıcısıdır. İlk prototip ile başlayan bu sürecin tamamlanabilmesi için iyi bir uygulama planının yanı sıra, onu çalıştıracak maddi kaynağa da sahip olunması gerekecek.

Bazı girişimciler için sürecin zor kısmı bu noktada başlar: Yatırımcılar prototip geliştirmeniz için size para vermeye gönüllü olmayacaklardır. Neyse ki girişimciler bu sorunun etrafından dolanmak için yöntemler üretmekten de geri durmadılar. Birikimi olanlar süreci bizzat finanse ederken, diğerleri ise projenin devam edebilmesi için eşin, dostun yardımına yöneliyor. Bütçe sorunu çözüldükten sonraki adım ise prototipi üretmek veya ürettirmek.

MAKİNELER ÇALIŞSIN

Gelişmiş 3B baskı teknikleri artık seri üretim ürünlerin üretiminde dahi kullanılıyor. Dev firmaların yanı sıra birçok girişimci de ürünlerini 3B baskı üretilecek şekilde tasarlama akımını benimsiyor. Yeni üretim şeklinin sunduğu teknik ve maddi avantajların yanı sıra, iyi bir üretici bulmanın ve onu henüz kanıtlanmamış bir projeye ikna etmenin zorluklarını da ortadan kalkıyor.

İlk prototip ile başlatılan kitlesel fonlama kampanyası esnasında alınan ön sipariş sayısı ise konsepti kanıtlayarak cihaz için iyi bir üretici bulmayı kolaylaştırıyor. Seri üretim sürecinin uzunluğu ve maliyeti tahminlerinizden farklı olabilir; bunları kesin olarak öğrenmeden destekçilerinize teslim tarihi vermemelisiniz. Destekçilerinize verdiğiniz sözlerin hepsini tutabilmeniz kitlesel fonlama kampanyanız için ölüm-kalım meselesidir.

Yorum Gönder