close
Arıkovanı Girişim Haberleri

İçimdeki Hazine: Bir Kitlesel Fonlama Hikayesi

Otizmli çocuklara özel ücretsiz eğitim uygulaması Otsimo artık yoluna yeni ismi ve yeni destekçileriyle devam ediyor. Türkiye’nin kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda hayat bulan proje, artık yoluna Turkcell’in kanatları altında, İçimdeki Hazine adıyla, tüm otizmli çocuklara hak ettiği eğitimi ücretsiz olarak veriyor.

2017 yılında Arıkovanı’nda kitlesel fonlama kampanyası başlatan proje, 226 destekle 101.226 TL fon toplamayı başardı. Böylece daha geniş kitlelere ulaşma şansı elde eden özel eğitim uygulaması, 100 binden fazla otizmli çocuğa ulaştı. Çocuklar platform üzerinden 500 saatten fazla oyun oynadılar ve konuşma bozukluğu olanlar 1 milyondan fazla kelimeyle aileleriyle, arkadaşlarıyla seslendirerek iletişim kurdular.

Bugün Turkcell’in sahiplendiği bu uygulama artık “İçimdeki Hazine” adıyla tüm Türkiye’de herkese ücretsiz sunuluyor. Yerli teknoloji geliştiren girişimlere her fırsatta destek veren Turkcell, otizmli çocuklar için gelişimini desteklemek için de büyük bir adım daha atmış oluyor.

Türkiye’de 0-18 yaş aralığında 352 bin otizmli çocuk bulunuyor. Otizmli çocukların özel eğitimi bir hayli pahalı ve bu yüzden yalnızca 21 bini (yüzde 5’i) eğitime ulaşabiliyor. Otizmli çocuklara özel eğitim uygulaması İçimdeki Hazine ise tüm otizmli çocuklara hak ettikleri eğitimi ücretsiz olarak vermeye geliyor.

Otizmli çocuklara özel ücretsiz eğitim uygulaması İçimdeki Hazine’yi indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Oyunlaştırma teknikleriyle konsantrasyon eksiliğine çözüm

İçimdeki Hazine, otizm spektrum bozukluğu, down sendromu ve öğrenme zorlukları yaşayan çocukların eğitimine dijital olarak destek veriyor. Uygulama, otizmli çocukların eğitimindeki en büyük problemlerinden biri olan konsantrasyon eksikliğini oyunlaştırma teknikleriyle çözüyor.

Uygulamalı Davranış Analizi tekniği (ABA) ile geliştirilen uygulama; seçme, eşleştirme, sıralama, çizme gibi yetileri sesli oyunlar aracılığıyla öğretiyor. Tablete ve telefona indirilebilen İçimdeki Hazine, otizmli çocukların kaynaştırma okullarına devam etmesine yardımcı oluyor.

Çocuk ve Aile olmak üzere iki ayrı platformdan oluşan eğitim uygulaması, çocuklara eğitsel oyun ve materyaller, ailelere ise işlenen verilerden çocuklarını nasıl eğiteceklerine dair öneriler, oyun mağazası ve uzaktan erişim seçeneği sunuyor. Çocuk bölümünde, reklamlar ve satın alma opsiyonları dahil olmak üzere, dikkat dağıtıcı hiçbir unsur bulunmuyor.

Aile bölümünde çocuğunuza ait gelişim raporlarını inceleyebiliyor ve eğitim ayarlarını yapılandırabiliyorsunuz. Aile bölümünde ayrıca otizm, down sendromu ve diğer özel ihtiyaçlarla ilgili bilgi alabileceğiniz yazılara ulaşabilir ve çocuğunuzun eğitiminde tam erişime sahip olabilirsiniz.

Mili Eğitim Bakanlığı himayesinde “İçimdeki Hazine Eğitim Sınıfları”

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda otizmli çocuklar için İçimdeki Hazine eğitim sınıfları oluşturuldu. Öğrencilerin bireysel özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış eğitim programlarında kullanılmak üzere çeşitli materyaller bu sınıflarda yer alıyor.

Bireysel eğitim programlarında yer alan gelişim alanları öğrenciler arası farklılık göstermek ile birlikte materyallerin kullanım şekilleri de farklılık gösterebiliyor. Öğrencilerin teknolojiye olan ilgisinin öğretim amaçlı kullanılabilmesi için öğrenci ve öğretmenlere tabletler veriliyor ve İçimdeki Hazine uygulamasına bu tabletlerle kolay erişim sağlanması amaçlanıyor. 

Şimdiye kadar İstanbul, İzmir, Uşak, Ankara, Karabük, Nevşehir, Osmaniye, Kilis, Çorum, ve Tekirdağ’da toplam 11 okulda eğitim sınıfları kurulmuş ve 1000’den fazla öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

 

Devamını Gör

İçimizdeki Hazine nedir?

 

İçimizdeki Hazine, Türkiye’nin kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda hayat bulan bir kitlesel fonlama projesidir. Otizmli çocuklara ücretsiz eğitim imkanı sunan İçimizdeki Hazine, Turkcell’in kanatları altında yükselen bir proje olarak dikkat çekiyor.

 

İçimizdeki Hazine ne işe yarar?

 

İçimizdeki Hazine, otizm spektrum bozukluğu, down sendromu ve öğrenme zorlukları yaşayan çocukların eğitimine dijital olarak destek sağlamaktadır. Hem ülkemizde hem dünyada özel eğitime ihtiyaç duyan otizmli çocukların gerektiği eğitimi almalarına fırsat tanıyan proje, otizmli çocukların topluma katılmalarına da önemli bir katkıda bulunuyor.

İçimizdeki Hazine, otizmli çocuklar için diğer bir problem olarak görülen konsantrasyon eksikliği konusuna çözüm oluşturabilecek teknikler kullanıyor.

 

İçimizdeki Hazine geliştirme süreci nasıl ilerledi?

 

İçimizdeki Hazine, ilk olarak Otismo adıyla ortaya çıktı. Ardından devreye Turkcell’in girmesi ile birlikte başka bir boyut kazanan proje, Arıkovanı’nda yerini alarak geniş kitlelerle buluşma imkanı yakaladı. Proje için bir adım da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığa bağlı özel okullarda eğitim gören otizmli çocuklar için özel sınıflar oluşturuldu. Eğitim gören öğrencilere yönelik yapılan bireysel çalışmaların sonucunda hazırlanan programlarla yürütülen eğitim ile yüz güldüren sonuçlar elde edildi. 2017 yılında kitlesel fonlama serüvenine başlayan proje, 226 destekle 101.226 TL fon toplayarak önemli bir başarı elde etti. Bugüne dek İstanbul, İzmir, Uşak, Ankara, Karabük, Nevşehir, Osmaniye, Kilis, Çorum, ve Tekirdağ’da toplam 11 okulda eğitim sınıfları kuruldu. Bu okullarda eğitim alan  1000’den fazla öğrenciye de ulaşılması hedefleniyor. Bu veriler projenin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.  

 

İçimizdeki Hazine kimler Kullanabilir?

 

İçimizdeki Hazine, otizmli çocuklar için geliştirilmiş bir projedir. Otizmli çocukların ücretsiz bir şekilde faydalandığı proje, pek çok avantaj sağlamaktadır. Proje kapsamında sunulan seçme, eşleştirme, sıralama, çizme gibi yetileri sesli oyunlar aracılığıyla öğreten İçimizdeki Hazine, otizmli çocukların kaynaştırma okullarında eğitimine devam etmesine de fırsat sunmaktadır.

 

 

İçimizdeki Hazine nasıl Kullanılır?

 

Uygulamalı Davranış Analizi tekniği (ABA) ile geliştirilen İçimizdeki Hazine, tablete ya da telefona indirilerek kullanılabiliyor. Uygulamaya erişim sağlanarak çeşitli yetiler kazanan çocuklar kaynaştırma okullarına da devam edebiliyor. İçimizdeki Hazine temel olarak iki platformdan oluşuyor. Hem çocuk hem de aile olmak üzere iki platformdan oluşan eğitim uygulaması farklı içerikler sunuyor. Çocuklara eğitsel oyunlar ve materyaller sunulurken, aile bireylerine çocuklarını nasıl eğiteceklerine dair öneriler sunuluyor. Ayrıca ailelerin çocuklarına yönelik gelişim raporlarını inceleyebilmesi ve eğitim ayarlarını yapılandırabilmesi son derece önemli bir özellik olarak ön plana çıkıyor.

 

 

Yorum Gönder

one × one =