close

Dünyanın en hızlı trenleri geliyor

Gelişen teknoloji ile birlikte hızlı trenlerin özelliklerinde de belli değişimler yaşanıyor. Uzakdoğu’da son olarak geliştirilen hızlı trenler, yüksek özellikleriyle dikkat çekiyor.

Dünyanın en hızlı treni Japonya’da testlere başladı. Alpha-X treni, saatte 400 kilometreye varan hıza ulaşabiliyor. Geliştirilen bu trenin 2030 yılında insan taşımaya başlaması bekleniyor. Bu tren, Pekin ve Şangay’ı hattında hizmet veren ve aynı hıza sahip olan Çin’deki Fuxing Hao’nun rekoruna ortak olacak.

Tren, tünellere girerken büyük rüzgar direnci ile karşılaşacak. Bu dirençle başa çıkabilmesi adına da çok sıkılmış bir burun tasarlanmış durumda. 22 metre uzunluğundaki bu tren, kuş gagasını anımsatan bir görünüme sahip.

Alpha-X treni, önümüzdeki günlerde deneme sürüşlerine başlayacak. Test seferleri Aomori ve Sendai şehirleri arasında yapılacak. Test seferleri sadece geceleri gerçekleşecek ve üç yıl sürecek.

Hızlı trenler ilk olarak 1964 yılında Tokyo Olimpiyatları döneminde ortaya çıktı. Olimpiyatlar sonrasında ise Japonya’nın verimlilik sembolü haline geldiler. ¨Shinkansens¨ olarak adlandırılan hızlı trenler, birkaç dakikada bir Tokyo istasyonundan hareket ederek ülke geneline seferler gerçekleştiriyor.

Alpha X, kuzeydeki Hokkaido adasının en büyük şehri olan Sapporo’ya daha hızlı hizmet sunmak için kullanılacak. Konu hakkında açıklamalarda bulunan JR East, yeni nesil Shinkansen’in üstün performans, yüksek konfor, üstün çalışma ortamı ve yenilikçi bakım temellerine dayandığını belirtiyor.

Çatıda bulunan hava frenleri, rayların yakınındaki manyetik plakalarla ve normal tren frenleriyle birlikte çalışacaklar. Trenden elde edilen veriler, optimum performans ve zaman çizelgesi doğruluğunu sağlamak için hem merkezi kontrol merkezine hem de bakım tesislerine gönderilecek.

Hızlı trenlerle mesafeler kısalıyor

Bu trenin hizmete girmesiyle birlikte iki şehir arasındaki seyahat süreleri önemli bir şekilde azalacak. Şu anda 110 dakika olan seyahat süresi, 40 dakikaya kadar düşecek. Alpha-X treni etkili bir şekilde durmasına yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş çeşitli fren türlerine sahip olacak.

Şu anda dünyanın en hızlı treni unvanına sahip olan tren, seferlere başlamadan önce bu tacını kaybedecek gibi duruyor. Tokyo ve Nagoya’yı birbirine bağlamak için yeni bir maglev hattı planlanıyor ve bu hattın 2027’de hizmete girmesi bekleniyor. Çoğunlukla tünellerden geçecek olan hatta hizmet verecek olan trenler, 505 kilometre hıza sahip olacak.

Taşıma teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte ileride daha hızlı yolculuklar gerçekleştireceğimizi söylemek mümkün.

 

 

 

Yorum Gönder