close

Girişimciler, daima yeni şeyler öğrenmeye hevesli ve gelişime açık olmalarıyla bilinir. Sürekli gelişimin en temel kaynaklarından biri de sürekli okumaktır. Özellikle COVİD-19 pandemisinden evlerimize kapanmak zorunda kaldığımız bu günler, yoğun hayat temposuna bir mola verip, okumak ve gelişmek için mükemmel bir dönem. Bu yazımızda da her girişimci adayının okuması gereken 5 kitabı sizler için derledik.

1- Sil Baştan – David H. Hansson, Josan Fried

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap

Yazarları bu kitapta anlattıklarıyla klişeleri yıkarak farklı bakış açıları sunmayı hedefliyor. Kitabın ilk bölümünde çok başarılılara, işlerini hayatlarının merkezine koyan işkoliklere, liderlere, yeni girişimcilere, büyük veya küçük işletme sahiplerine, kısacası bazı yönetim klişelerinden kurtarmaya çalışan herkese yazıldığı söyleniyor. Eğer klasik girişimcilik üzerine kitaplar gibi bir iş planı yazın, rekabeti inceleyin, yatırımcı arayın gibi tavsiyeler istiyorsanız, bu kitapta umduğunuzu bulamayabilirsiniz.

2- İş Modeli Üretimi – Yves Pigneur, Alexander Osterwalder

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap 2

Yeni bir iş modelinin nasıl tasarlanacağını, nasıl hayata geçirileceğini, eski bir modelin nasıl analiz edileceğini ya da yenileneceğini öğrenmek istiyorsanız, hemen “İş Modeli Üretimi” kitabına başlayabilirsiniz. Kitap, dünyanın önde gelen şirketlerinin kullanmakta olduğu güçlü ve uygulanabilir inovasyon tekniklerini öğretiyor.

3- Yalın Yeni Girişim – Eric Ries

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap 3

Eric Ries, kitabıyla şirketlerin her zamankinden fazla inovasyon yapmaya ihtiyaç duydukları bir dönemde, başarılı girişimlere imza atmak için bilimsel bir yöntem sunuyor. Özellikle belirsizlikten oluşan sis bulutunun içine dalarak, sürdürülebilir bir iş için başarılı bir yol bulmaya çalışan girişimciler için. Yalın üretim ve yönetim ilkelerini uygulayarak girişimciliği baştan tanımlıyor.

4- Outliers (Çizginin Dışındakiler)-Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap 4

Malcolm Gladwell kitabında, normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan kişilerin hayatlarını tuhaf ve alışılmadık bir mantıkla izliyor. Gladwell bu mantığı basitleştirirken insanın kendi potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanacağı konusunda heyecan verici bir plan sunuyor.

5- Akıldışı Ama Öngörülebilir – Dan Ariely

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap 5

Klasik iktisat kuramlarının dışına çıkan Davranışsal İktisat akımının en önemli iktisatçılarından biri Dan Ariely. Beklentilerin, duyguların, sosyal normların ve gözle görülemeyen görünüşte mantıksız diğer kuvvetlerin akıl yürütme becerilerimizi nasıl çarpıttığını gösteriyor.

Geleceği Görenler – İnternet Girişimleri Kitabı

Her girişimci adayının okuması gereken 5 kitap 6

Henüz internetin yeni yeni kullanılmaya başladığı bir dönemde bazen dev bir şirketin yönetimini reddedip kendi işini kuran genç bir iş adamının hayatına, bazen gül gibi mesleğini bırakıp çok yeni bir alana odaklanan cesur mühendislerin dünyasına konuk olacaksınız. Türk internet girişimcilerinin çarpıcı hikâyelerini konu alan Geleceği Görenler, bir kitlesel fonlama kampanyasıyla Arıkovanı’nda hayata geçti. Fonlama sürecini başarıyla tamamlayan Geleceği Görenler, şu anda Arıkovanı Mağaza’da! Buradan proje sayfasına giderek detaylı bilgi edinebilir, sipariş verebilirsiniz.

 

 

 

Yorum Gönder

fifteen − 5 =