close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Her girişimci adayının İzlemesi gereken 5 belgesel

Girişimcilerin en temel özelliklerinden biri daima gelişmeye açık olmasıdır. Gelişmenin ise sonu olmadığı gibi her an her aktiviteyle devam ettirilebilir. İster yeni bilgiler edinmek için, ister motivasyonunuzu yüksek tutmak için, ister rahatlayıp hoş vakit geçirmek için…İşte her girişimcinin izlemesi gereken 5 belgesel.

Steve Jobs: One Last Thing (2011)

Tarihin en başarılı girişimcilerinden biri olan Steve Jobs’a neredeyse bütün girişimciler hayranlık duyar. Steve Jobs: One Last Thing belgeseli de Steve Jobs’un kariyerinin başından etkileyici ürün sunumlarına giden yolculuğunu izleyiciye aktarıyor. Belgesel, ünlü girişimcinin çalışma, iletişim kurma gibi yönlerine değinirken, yeteneği ve tarzıyla tüm dünyayı nasıl değiştirdiğini gözler önüne seriyor.

Generation Startup (2016)

Belgesel, Detroit’te start up’ları üzerinde çalışan 6 yeni üniversite mezununun yaşadıklarını aktarıyor. 17 ay süren yolculuklarında karşılaştıkları başarısızlıkları ve elde ettikleri başarıları detaylı bir şekilde gösteren Generation Startup, günümüz girişimcilik kültürünü de dürüst bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Ek olarak, ABD’deki girişimcilik kültürünü merak edenlerin mutlaka izlemesi gereken bir belgesel.

Becoming Warren Buffett (2017)

60 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin insanların biri olan Warren Buffett’ın sıra dışı hayatına farklı bir bakış açısı. 89 yaşında olmasına karşın her sabah ofisine giden Warren Buffett, hayat dersi niteliğindeki tecrübelerini aktarıyor. Belgesel, sayılarla takıntılı bir çocuğun dünyanın en zengin adamlarından birine dönüştüğü yolculuğunu aktarıyor.

Freakonomics (2010)

Stephen Levitt ve Stephen Dubner’ın en çok satan kitabından uyarlanan Freakonomics belgesel filmi, günlük hayatımızdaki ekonomik davranışlarımızı açıklamak için bilimden faydalanıyor. Belgeselin diğerlerinden farkı ise derin analizleri aktarırken aynı zamanda mizahtan yoksun olmaması. Dört ayrı bölümden oluşan belgeselin her bölümünün yapımcısı ve yönetmeni birbirinden farklı.

Burt’s Buzz (2013)

Belgesel, kazara dünyanın en bilinen marka kimliklerinden biri olan arıcı Buzz’ın hikayesini anlatıyor. Buzz firmasının arkasındaki adam Burt Shavitz’in yolculuğunu kuruluşundan satışına kadar giden yolculukta yaşadıklarını gözler önüne seriyor. Belgeselinde sonunda ise Shavitz’den yönetimi alan Roxanne Quimby’nin şirketi 177 milyon dolar karşılığında sattığı hikayenin detayları öğreniliyor.

Yorum Gönder

2 + 12 =