close
Kitlesel Fonlama Kampanyaları

Hayvanları Öldürmeden Et Yeme Hayali Gerçek Oluyor

Aşırı avlanmadan, bilinçsizce hayvan kesimlerinden, kısaca hayvanların zarar görmesinden rahatsız oluyor ancak hayvansal gıdalar tüketmekten de geri duramıyorsanız size güzel bir haberimiz var. Artık hayvanları öldürmeden de “gerçek” et tüketmek mümkün.

SuperMeat isimli biyoteknoloji girişimi, laboratuvar ortamında seri et üretmeyi başararak müthiş bir iş başardı. Uzman araştırmacı ve bilim insanlarından oluşan ekip, hayvan ölümlerinin önüne geçmekle kalmayıp yepyeni bir endüstrinin de önünü açtı.

Ekibin geliştirdiği sistemde, hayvanlardan alınan doku örnekleri sayesinde laboratuvar ortamında organik et yetiştirmeyi sağlıyor. Geliştirilen etin tad olarak gerçeğinden bir farkı olmadığı belirtiliyor.

Laboratuvar ortamında et üretmenin ilk başarılı örneği 2013 yılında Londra’dan gelmişti. Nitekim SuperMeat ekibini harekete geçiren de bu örnek oldu. Bu “buluş”u daha ileri taşımayı hedefleyen şirket, kitlesel fon platformu Indiegogo’da çıktığı yolculuğu başarıyla tamamladı. 200 bin doların üzerinde fon toplayan girişim, artık hayvanları öldürmeden et üretme hayallerini gerçeğe dönüştürmeye bir adım daha yakın.

SuperMeat’in şimdiki hedefi 500 bin dolar fon miktarına ulaşıp seri üretime geçmek. Et endüstrisinde devrim yaratmak üzere olan girişimin başarıya ulaşmaması imkansız görünüyor.

Yorum Gönder