close

Dizel motorlu teslimat kamyonlarının neden olduğu hava kirliliğini azaltma çabaları tüm hızıyla devam ediyor. Bu amaçla bir araya gelen Siemens ve Scania, araçları daha yeşil hale getirmek için bir formül üretti.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çevreye verilen zararı azaltmaya yönelik teknolojiler de geliştirilmeye başladı. Bu noktada mühendislik devi Siemens ve araç üreticisi Scania güç birliği yaptı. Dev ikili düzenli bir karayolu boyunca yerleştirilmiş elektrik hatlarından elektrik çeken bir hibrit kamyonla karşımıza geldi. Peki, bu sistem ne gibi yenilikleri vadediyor?

Siemens, bu yeni sistem için otomatik olarak aracın üstünden uzayan bir güç aktarıcısı geliştirdi. Geliştirilen yeni sistem sayesinde kamyonların akülerini şarj etmek için herhangi bir duraklama yapmasına gerek kalmıyor. Böylelikle şarj istasyonları inşa etme ve bakım ihtiyaçları da ortadan kalkmış oluyor. Bu sistem çevreye duyarlı olmasının yanı sıra, işletmelere çok fazla zaman ve para kazandırma potansiyelini de barındırıyor.

eHighway olarak isimlendirilen bu yeni sistem, 7 Mayıs Salı günü, Almanya’da, Frankfurt’un güneyinde, 10,2 km uzunluğundaki yoğun bir yol üzerinde ilk çıkışını gerçekleştirdi. Siemens’in teknolojisi ile donatılmış kamyonlar, üstten geçen hatlardan elektrik kullanırken emisyonsuz çalışıyor.

Teknolojinin diğer denemeleri İsveç ve Los Angeles’ta, çok daha kısa yollarda gerçekleşmişti. Almanya’daki nakliye yetkilileri, eHighway‘den gelen pozitif verilerin teknolojiyi ülkedeki diğer ana yollara da uyarlama noktasında umut verici olduğunu vurguluyor.

 Yeşil bir çözüm sunuyor

Güç hatlarıyla birleştiğinde, trafiğin düzgün bir şekilde akmasını sağlamak için kamyonların sabit bir hızda kalabildiğini de belirtmek gerekiyor. eHighway’de, bir kamyon çok daha yavaş bir araca rastlarsa, sollamak için bağlantıyı kesebilir ve daha sonra şeride döndüğünde otomatik olarak şeridin üst çizgileri ile yeniden bağlanabilir.

Siemens, 2012 yılında eHighway‘in ilk sürümünü büyük ticari kamyonlar için yeşil bir çözüm olarak açıklamıştı. O zamanlar, batarya teknolojisi, ağır hizmet araçlarını büyük mesafelerde çalıştırma noktasında farklılıklar taşıyordu.

Alman şirket, eHighway‘in “içten yanmalı motorlara kıyasla iki kat daha verimli” olduğunu iddia ediyor. Ayrıca enerji tüketimini ve yerel hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olabileceği  de ifade ediliyor.

 

Yorum Gönder

five + two =