close

Google, yenilikçi çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Şirket son olarak hava kirliliği üzerine çalışmalar yaptığını duruydu. Geliştirilen son çalışmanın tamamlanması durumunda Google araçları hava kirliliğini ölçebilecek.

Google bu çalışması ile son derece yenilikçi bir yaklaşım ortaya koyuyor. Bu yeni sistem, akıllı saatler ile uyumlu bir şekilde çalışacak. Akıllı saatlerden Google Maps özelliğini açtığınızda mevcut konumunuzun yanı sıra çevreniz hakkında hava kirliliği bilgilerine de ulaşabileceksiniz. Ayrıca bu bilgiler ışığında hava kirliliğinin daha az olduğu yol haritalarına da erişebileceksiniz.

Bu sistem henüz çalışma aşamasında olsa da Google araçlarının hava haritalarını çıkarmak adına sokaklarda dolaştığı biliniyor. Üstelik bu gezintiler oldukça kapsamlı bir şekilde gerçekleşiyor. Google, yalnızca farklı şehirlerde veya farklı mahallelerde değil, tek tek bloklarda veya caddelerde “aşırı yerel” düzeyde bir hava kalitesi ölçümü gerçekleştiriyor.

Bu teknoloji bizlere hava kalitesi izleme istasyonlarından daha ayrıntılı bilgiler sunacak gibi gözüküyor. Her yıl 3,3 milyon insan hava kirliliği dolayısıyla hayatını kaybediyor. Şirketin bu atılımı bu probleme bir çözüm getirebilecek mi, bunu zaman gösterecek.

Hava kirliliği bilgileri toplanıyor

Gittiği her yerden hava kirliliği bilgileri toplayan Google araçları, hava örneklerini araçların ön tamponundaki emme borusundan topluyor. Bu örnekler de bagajdaki analiz ünitesine filtreleniyor. Bu veriler daha sonra analiz edilerek ayrıntılı bir haritaya entegre ediliyor.

Project Air View olarak adlandırılan bu sistem, Google’ın dünyaya ait bilgileri düzenleme ve evrensel olarak erişilebilir kılmaya yardımcı olma misyonu ile de örtüşüyor. Hava kirliliğinin daha yüksek olduğu bölgelerde yaşayanların daha fazla sağlık sorunu ile karşılaştıkları çeşitli çalışmalarca ortaya kondu. Google’ın bu hamlesi, toplum sağlığı üzerinde belli saptamalar yapma noktasında da fayda sağlayacak gibi gözüküyor.

Google’da Porgram Manager olarak görev yapan Karin Tuxen-Bettman, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ¨Umuyoruz ki gelecekte bunu yapan tek firma olmayız. Teslimat filoları, atık yönetimi filoları gibi pek çok filo mevcut. Dışarıda zaten günlük işlerini yapan tüm filoların ikinci platform olarak kullanılabileceğini umuyoruz. Tüm bu bilgiler daha sonra paylaşılabilir.¨ diyerek başka firmaların da bu alana girmelerinin yaratacağı olumlu etkiye dikkat çekti.

Hava kirliliği hepimiz için çok önemli bir problem ve önümüzdeki dönemde de sıkıntı yaratmaya devam edecek. Google’ın bu yeni teknolojisinin yaratacağı etkiyi ise hep birlikte göreceğiz.

Yorum Gönder

three × five =