close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Güney Kore’nin Robot Bilimleri Müzesini Robotlar İnşa Edecek

İnşaatlarda robotların kullanılmasına yıllardır aşinayız. Ancak, dünya standartlarında bir robot bilimleri müzesi inşa etmek için inşaat robotlarının kullanılması? Bu son derece ironik hadise muhtemelen ilk defa gerçekleşecek.

Robot Bilimleri Müzesi, Güney Kore’nin Seul şehrinde inşa edilecek. 8000 metrekarelik devasa küresel binanın, yerel yönetimin ifadesiyle yapay zekanın “robotlarda halk eğitimini desteklemesi ve farkındalığı arttırması” amaçlanıyor. Müzenin dikkat çeken bir diğer özelliği ise Türk mimarlık firması Melike Altınışık Architects (MAA) tarafından inşa edilecek olması.

Digital Trends’e konuşan MAA’nın kurucusu Melike Altınışık, “MAA’nın Robot Bilimleri Müzesi için tasarım önerisi, çağdaş üretim teknolojilerini ve robotik inşaat yöntemlerini kullanarak mimari bir dil geliştirmek. Robotik bilimleri sürekli değişiyor ve gelişiyor. Artık sadece sanayi veya hizmet sektörü ile sınırlı değil. Günümüzde robotlar ev de inşa edebiliyor. İlgilendiğimiz en önemli unsurlardan biri, robotların binaların tasarımında ve yapımında giderek daha önemli roller üstlenmesi. Daha sistematik ve güvenli bir çalışma ortamı sağlayabilirler.” dedi.

Müzenin inşaat sürecine insanlar da katılacak ancak çalışmaların çoğu robotlar tarafından yürütülecek. Müzenin kavisli metal cephesini monte etmek için bir robot ekibi kullanılacak. Bu, dışta kullanılacak metal plakaların kalıplanmasını, birleştirilmesini, kaynaklanmasını ve parlatılmasını da kapsıyor.

Başka bir robot ekibi, çevredeki peyzaj için 3D beton parçalar basacak. Ayrıca bina incelemeleri yapmak, müşteriler için görsel referanslar hazırlamak ve robot inşaat araçlarını izlemek için drone’lar kullanılacak.

2022’de kapılarını ziyaretçilere açacak olan müzenin ilk sergisi ise kendi inşaatı olacak. Onun dışında müzede nelerin sergileneceği henüz net olarak belli değil.

Yorum Gönder