close

Yapay zeka son yıllarda en hızlı büyüyen teknolojilerden biri olarak gösteriliyor. Dil anlayışı, muhakeme, öğrenme, problem çözme gibi özellikleri bulunan yapay zeka, insan zekasıyla ilişkilendiriliyor. Böylesine önemli bir konuma sahip olan yapay zeka, piyasadaki yeni nesil yazılım teknolojilerinin çekirdeğinde yer alıyor. Google, IBM, Microsoft ve diğer önde gelen şirketler yapay zeka teknolojileri konusunda önemli yatırımlar yapıyor. Yapay zekanın bu yükselişi girişimcilik alanında da karşılık bulmuş durumda. 2020 yılı girişimcilikte yapay zeka dönemi olabilir.

Yapay zeka hızlı bir şekilde yükseliyor

Yapay zekanın bu denli hızlı bir şekilde yükselmesi girişimciler ve yatırımcıları da bu alana yöneltti. Tüm yıl boyunca yapay zeka üzerine start up oluşumları ve girişim haberleri okuduk. Büyük miktarda veriyi analiz etmek ve yorumlamak için artan talep, yapay zeka endüstrisi çözümlerinin gerekliliğini de artırdı. Ayrıca, daha güvenilir bulut bilişim altyapılarının geliştirilmesi ve dinamik yapay zeka çözümlerinde iyileştirmeler, yapay zeka pazarının büyüme potansiyeli üzerinde güçlü bir etki yarattı.

2020’de de bu alana yönelik girişimlerin artması, insanların yapay zeka eğitimi ve veri üretimi alanlarına yoğunlaşması bekleniyor. Önümüzdeki yıl, işletmelerin planlama sürecinden son kullanıcıya kadar pek çok alanda yapay zekâdan faydalanılacak. Bu teknolojinin yaratacağı etki sektörde de merakla bekleniyor.

Yapay zeka, bir işletme olmanın anlamını yeniden tanımlamış durumda. Hızla gelişen yapay zeka yeteneği, zihinlere yerleşen klasik işletme anlayışını her yönüyle değiştirdi. Görülen o ki artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve yapay zekanın girişimcilik üzerindeki etkisi gün geçtikçe artarak devam edecek.

Ar-Ge projeleri, müşteri hizmetleri, finans, muhasebe ve bilgi işlem alanlarında, işletmeler arasında deneysel ve uygulamalı yapay zeka teknolojisine hızlı bir geçiş söz konusu. Kuşkusuz ki her işletme, tedarik zincirlerini düzene sokmak için akıllı karar vermek adına, bu teknolojiden faydalanacak. Kurumsal yapay zeka talebi arttıkça, hizmet olarak yapay zekanın yükselişi de artacak.

Yapay zeka girişimciliğin potansiyeli 2020’de kurumsal ekosistemi birçok yönden dönüştürebilir. Karar verme sürecinden tedarik zinciri istihbaratına ve izleme yeteneklerine, iş süreçlerinin otomasyonuna kadar, yapay zeka tüm kurumsal ekosistemini değiştirebilir. Girişimcilikte yapay zeka dönemi başladı, bu dönemin neler getireceğini ise hep birlikte göreceğiz.

Yorum Gönder

11 − 6 =