close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Girişimcilerin zamanı etkili kullanabilmesi İçin 5 tavsiye

Bir insanın sahip olduğu en değerli şeylerden biri zaman ve ne yazık ki çok hızlı geçiyor. Özellikle iş dünyasında zamanı etkili kullanabilmek oldukça önemli aksi takdirde işler yetişmediği gibi kendimize ayırdığımız zaman da gitgide azalabiliyor. İş dünyasındaki profesyonellerden ve zaman yönetimi konusundaki uzmanlardan, oldukça fazla çalışması gereken girişimcilere zamanı etkili kullanmak için tavsiyeler.

1-Mobil bildirimleri yönetin

İnternetin ve akıllı cihazların hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte bu cihazlara olan bağlılığımız da o derece arttı. Neredeyse her dakika cihazlarımıza bildirimler geliyor ve bir şekilde dikkatimizi çekmeyi başarıyor. Genellikle merak uyandıran bu bildirimler, içeriğine bizi çekerek yapmakta olduğumuz işten uzaklaştırabiliyor. Bu yüzden odaklanarak çalışmanız gereken durumlarda sadece ihtiyacınız olan bildirimleri açarak dikkatinizi dağıtmasına izin vermemekte fayda var. Eğer e-postalarınızı ne zaman kontrol etmeniz gerektiğini planladıysanız ve önemli mesaj beklemiyorsanız, sadece arama bildirimlerini açık bırakmak oldukça işinize yarayabilir.

2- Zamanlayıcı kurun

İstatistiklere göre bir işi yaparken dikkatiniz dağıldığında tekrar odaklanmak 23 dakika sürüyor. Bu da kaybedilen 23 dakika anlamına geliyor. Ancak bir zamanlayıcı yardımıyla kurduğunuz zaman diliminde kendinize söz vererek ve dikkatinizi bir şeyin dağıtmasına izin vermeyerek yapacağınız çalışmalar oldukça verimli olabilir. Örneğin Pomodoro Tekniği ismi verilen bir teknikle zamanlayıcınızı 25 dakikaya kurarak kısa çalışmalarla bunu her gün yaptığınızda, her geçen gün 25 dakikada yaptığınız iş miktarının arttığını göreceksiniz.

3- Zaman kaybetmemeniz gereken şeylerin farkında olun

Ne kadar verimli çalışırsanız çalışın veya ne kadar iyi bir iş çıkarırsanız çıkarın, sizin bir işinize yaramıyorsa bunu zamanı etkili kullanmak yerine zaman kaybı olarak kabul edebilirsiniz. Kendinize çıkardığınız günlük ve haftalık planları yaparken önceliklerinizi mutlaka bilmeniz gerekiyor. Her çalışan kendine mutlaka bir “yapılacaklar listesi” çıkarır. Şimdi sıra “yapılmayacaklar listesi” çıkarmakta.

4- Haftanızı planlayın

En önemli zamanlama ipuçlarından biri haftanızı hafta başında planlamaktır. Her hafta yapmanız gereken bir işi daima aynı gün ve aynı saatte yapmak alışkanlıkla birlikte zihninizde de olumlu bir etki yaratabilir. Ayrıca kafanız dağınıkken yaptığınız anlık planlamalar yerine, zekanızın size neyin zaman kazandıracağına odaklandığı bir anda planlama yapmak kesinlikle daha verimli olacaktır.

5- Daima not alın

Beynimiz her gün binlerce düşünceyi işler ve bazen aklımıza o anda yapamayacağımız bir iş gelebilir. Kafa karışıklığı yaratan bu düşünceler zaman yönetimimizi etkiler çünkü asıl yapmamız gereken işe odaklanamayız. Ancak yanımızda not alabileceğimiz herhangi bir şey olursa o an aklımıza gelenleri yazabilir, böylelikle hem unutmaz hem de asıl yapmamız gereken işe odaklanabiliriz.

Yorum Gönder

sixteen + 3 =