close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Girişimcilerin Fonlama Öncesi Kendine Sorması Gereken 3 Soru

Kitlesel fonlama, dünya genelinde birçok girişimcinin tercih ettiği bir fon yaratma alternatifi haline geldi. Arıkovanı gibi platformlar aracılığıyla kitle fonlaması sahnesine giren kaliteli projelerin elde ettiği fon miktarları, çıtayı epey yükselterek rekabeti son derece zorlaştırdı.

Projelerini hazırlayan girişimciler, kitlesel fonlama için iyi hazırlanmak zorundalar. Tıpkı kitlesel fonlama kampanyası başlatmadan önce cevaplamın gereken sorular olduğu gibi, bu süreçte kendinize sormanız gereken bazı sorular da var.

Benimkine Benzeyen Başka Kampanyalar Var mı?

Çoğu girişimci, geliştirdiği ürün veya hizmetin benzersiz olduğuna inanmaya eğilimlidir. Projenin benzersizliği, sizinkine yakın başka kampanyaların olmadığı anlamına gelmez. Kampanya başlatmadan önce araştırma yapmak ve benzer projeleri keşfetmek önemlidir.

Benzer kampanyaları bulun ve proje sayfalarını inceleyin. Proje başarılı oldu mu? Hangi yöntemleri kullandı? Zayıf yönleri neydi? Siz nasıl daha iyi yapabilirsiniz? Araştırma yaparak, nelerin işe yarayıp nelerin yaramadığı ve kampanyanızı daha iyi bir şekilde yürütme konusunda değerli bilgiler edinebilirsiniz.

Hedefimi Kitleye Açıkça İfade Edebildim Mi?

Açık bir strateji ve eylem planı olmadan, hedefinize ulaşmak çok zor olacaktır. Ama bunu paylaşmak için de rahat hissetmeniz gerekiyor. Destekçiler, topladığınız fonu parayı nasıl harcayacağınızı bilmek isteyecekler.

Kalabalıkların kolektif gücü aracılığıyla fon toplamak söz konusu olduğunda, belirli bir stratejiye ve açık hedefe sahip olmak yeterli değildir. Bu hedefi hedef kitlenizle paylaşmanız ve nasıl ilerleyeceğiniz konusunda potansiyel destekçilerinize anlatacağınız bir plana sahip olmanız gerekir.

Bu, kitlenin güvenini en başından kazanacağınız için başarı şansınızı da artıracaktır.

Beklentilerim Makul Mü?

Finansman hedefinizi belirlemek, kampanyanızın en önemli kısımlarından biridir.

Bazı girişimciler sadece hedeflerine ulaşabilmek için düşük hedefler koyar. Peki bu para sizi bir sonraki aşamaya götürmeye yeter mi? Çok düşük bir hedef belirleyerek, aldığınız ön siparişleri gerçekten yerine getirmek için yeterli paraya sahip olamayabilirsiniz.

Ancak hedefin çok yüksek belirlenmesi de hoş olmayan sonuçlara yol açabilir. İnsanlar vadettiklerini teslim etme ihtimali yüksek olan projeleri tercih ediyorlar. Bu nedenle, pek çok destekçi, hedeflerine ulaşmaktan uzak projeleri desteklemiyor.

Projeniz için makul bir finansman hedefi belirleyin. Hedefinize ulaşmanıza ve vadettiğiniz ürünü teslim etmenize yetecek fon miktarını hedefleyin.

Bu üç önemli soruyu yanıtladığınızda, kampanyanızın önünü daha net görebilirsiniz.

Yorum Gönder