close

Küresel çevre projeleri bugüne kadar uluslararası organizasyonlar, yerel projeler ise devletler ve devlet kurumları tarafından fonlandı. Bu projeler genellikle çok kapsamlı olduklarından, harcanacak her bir kuruş sıkıca planlanır.

Politik ve uluslararası ajandalara göre belirlenen çevresel projeler, çoğunlukla yerel projelere karşı öncelik kazanıyor ve birçok çevre problemi uzun yıllar çözüm bekliyor.

Her şeyin devletten beklenmediği internet çağında, bir soruna dikkat çekmek hiç olmadığı kadar. Belki bir Facebook paylaşımı veya tweet dünyadaki açlığı gideremez ya da buzların erimesini durduramaz fakat kitlesel fonlamayla üretilen pratik çözüm için finansal kaynak bulunabileceği gibi, aynı zamanda söz konusu çevresel soruna farkındalık yaratılabilir.

Konuya dair en önemli soru şöyle: Kitlesel fonlama yoluyla hayata geçen daha fazla çevresel projeye şahit olacak mıyız? Topluluğun kolektif gücü sayesinde gerçekten fark yaratacak projelerin hayata geçmesi sağlanabilir. Ödül ise açık ve net: Gezegenimizi ve ev sahipliği yaptığı muazzam tabiatı korumak, ona verdiğimiz zararı telafi etmeye çalışmanın duygusal rahatlaması ve böylesi önemli bir davanın parçası olmak.

WorthWild, bu doğrultuda atılan önemli bir adım. Yalnızca çevreye sorumlu şirketler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve kişiler tarafından çevresel projeleri kabul eden bir kitlesel fonlama platformu. Bu sayede çevre projeleri hak ettikleri ilgiyi görme ve ihtiyaç duydukları kaynağa sahip olma şansını yakalıyor.

Platformun tek amacı çevre projelerine gerekli kaynağın ulaştırılması değil; görece küçük toplulukların yaşadıkları çevresel sorunlara dikkat çekmek ve gerçek çözümler çevresinde yeni topluluklar oluşturmak da misyonları arasında yer alıyor.

Bugüne kadar platformdan çıkan Defend Our Air, Once Upon A Time A Tree gibi projeler, önemi tartışılamayacak sorunlara gerçek çözümler üretmeyi başardılar.

Yorum Gönder

1 × three =