close

Projenizi kitlesel fonlamaya sokmadan önce hedef odaklı bir stratejiye sahip olmanız gerekir. Çünkü öncesinde iyi hazırlanmak gerektiği gibi, kampanyanız bittikten sonra da destekçileriniz ile bağlantıda kalacağınız, onlara hediye ve ürünlerini göndereceğiniz çok seviyeli bir süreçtir.

Her şeyi doğru yapmış olsanız bile, ulaşamayacağınız bir para toplamaya çalışırsanız, 60 günün sonunda seri üretim için ihtiyacınız olan kaynağı bulamayabilirsiniz. Projeyi tam anlamıyla gerçekleştirmek için ne kadara ihtiyacınız olduğunu iyi belirlemek için:

Az çok

Yüksek hedefler koymak kampanyanın başarılı olmasını sağlamak için çok daha fazla çaba sarf etmeniz gerektiği anlamına gelir. Projeyi gerçekleştirmek için neler yapmanız gerektiğine dair net bir stratejiye sahip olmalı ve onun kılavuzluğunda finansal hedef belirlemelisiniz.

Rek-Lam-Lar

Tanıtımı parayla desteklenen kampanyaların başarı şansı yükselir. Bunu bir hedef belirlerken de akılda tutmak gerek. Pazarlama, içerik ve PR faaliyetleri için çaba ve para sarf etmeniz gerekebilir.

Bütçe planı

Kampanya tamamlandıktan sonra ürünün seri üretime geçmesi ve ön sipariş eden destekçilere gönderilmesi için yapacağınız harcamaları kapsayan bir bütçe planı çıkarın. Bu nokta bir hayli kritik çünkü daha sonra tüm destekçilerinize söz verdiğiniz ürünün kendisini tam zamanında gönderebilmeniz beklenir. Planı yaparken en kötüsüne hazırlanın-fakat en iyisini umun.

Bu işte hep birlikteyiz

İhtiyaç duyduğunuz parayı nerede kullanacağınız bilgisini potansiyel destekçileriniz ile paylaşın. Sürece dair gerçekçi planlara sahip proje sayfaları ciddiye alınırlar.

Ön sipariş

Girişiminiz kitlesel fonlama kampanyasını tamamladıktan sonra da hayatta kalmak için paraya ve satışa ihtiyaç duyacak. Her ne kadar kampanyanız aracılığıyla aldığınız ön siparişler size para kazandıracakken, daha fazlasını hedefleyerek kampanyanızı tehlikeye atmamalısınız. Başarılı bir firma inşa etmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm kaynağı bir kitlesel fonlama kampanyasından beklememelisiniz. Fakat bakarsınız topluluk size hedeflediğinizden çok dahasını verir.

Yorum Gönder

5 − 3 =