close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Genç Girişimcilerin Fikirlerini Hayata Geçirmesini Sağlayacak 8 Adım

Bütün girişimcilerin ortak noktası harikulade fikirler üretmesidir. Asıl önemli olan ise, fikirlerin unutulup gitmesine izin vermeden onları hayata geçirmektir. Eğer aklınızda iyi olduğunu düşündüğünüz bir fikriniz varsa, işte girişimci olmak isteyenler için tavsiyeler;

1) BİR PLANINIZ OLMALI

Birçok başarıya ulaşmış insana göre kilit nokta planlı davranmak. Fikrinizi ürettikten sonra sizi başarıya götürecek planı yapmak, genellikle girişimlerin en zor evresi olarak görülür. Tavsiyemiz ise her şeyi not almanız ve karşılaşabileceğiniz her adım için detaylı planlar yapmanız.

2) ÖZGÜVENİNİZ YÜKSEK OLSUN

Fikrinizi ürettikten sonra başarıya ulaşmak için kendinize güveniniz olmalı. Çok fazla insan beklediğinden daha çok zorluklarla karşılaştığı için kendine güvenini yitiriyor ve fikrini hayata geçirme noktasında başarısız oluyorlar. Tavsiyemiz öngöremeyeceğiniz zorluklarla karşılaşacağınıza hazırlıklı olmanız ve kendinize inanmanız! Çok fazla özgüven ise her zaman zorluklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Aradaki dengeyi iyi ayarlamanız gerekiyor.

3) RİSKLERİ KUCAKLAYIN

Risk, bir girişimcinin en yakın dostudur. Yolculuğunuz boyunca karşınıza çıkacak riskleri en doğru şekilde yönetmeniz gerekiyor. Risk almaktan kaçınırsanız, çok büyük olasılıkla ilerleyemez ve yerinizde sayarsınız. Bu nedenle yolculuğunuzda hızlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız, risk yönetimini mutlaka öğrenmeniz gerekiyor.

4) İLETİŞİM ÇOK ÖNEMLİ

Kendilerinden ne beklendiğini bilmeyen insanlar işlerini verimli yapamazlar. Bu yüzden ekip içinde iletişimi maksimumda tutmalısınız. Güçlü liderler, ekibi büyüdükçe iletişim kurmanın zorlaşacağını bilir ve bunun üstesinden gelir. Ekip içi iletişimin dışında, müşteriyle iletişim de en önemli konulardan biridir. Müşterinin beklentilerini ve geri bildirimlerini iyi anlamazsanız, müşterileriniz mutlu olmayacaktır.

5) GELİŞİME AÇIK OLUN

Hiçbir girişim fikri, yaratıcısının aklına son haliyle gelmemiştir. Çok basit fikirler, büyük gelişimlerle başarı hikayelerine dönüştüler. Bu yüzden asla fikrinizin ilk haliyle yetinmeyin. Devamlı geliştirmeye odaklanın ve daha iyi bir noktaya taşıyın. Olaylar arasında bağlantıları görmeye başladığınızda fikrinizi geliştirmek için kendinize meydan okuyun.

6) SABIRLI OLUN

Bir gecede başarılı olmak bir hayalden ibarettir. Defalarca denemeniz, aylarca çalışmanız gerekebilir. Karşınıza çıkacak her olumsuzlukta sabırlı olmanız ve üstesinden gelmeniz gerekiyor. Kısıtlı bütçeler, başarısızlıklar ve sürekli engellerle karşılaşmak, fikrinizin peşinde giderken tecrübe edeceğiniz en gerçekçi şeyler olacaktır. Unutmayın ki Henry Ford, Ford Motors Company’i kurmadan önce 5 kez iflas edip beş parasız kalmıştı. Bunun gibi birçok girişim onlarca başarısızlığın sonucunda başarıyı tadabilmiştir.

7) EKİBİNİZE GÜVENİN

Her takım elemanı motivasyona, eğitime ve onay almadan günlük kararları alma otoritesine ihtiyaç duyar. Bu yüzden ekip üyelerinizden maksimum verimi alabilmek için onlara güvenmeniz gerekiyor. Tabi yanlış kişilere güvenmek de şirketinizde oluşacak ciddi bir tökezlemeye neden olabilir. Bu riski en iyilerle çalışarak azaltmak başarıya giden yolda önemli bir konuma sahip.

8) BÜTÇEYİ DERT ETMEYİN

Günümüzde girişimcilik oldukça önem verilen bir konu haline geldi. Eğer fikrinize gerçekten güveniyorsanın ve insanların ilgisini çekmeyi başarabilirseniz, gerekli fonu sağlamak beklediğinizden çok daha kolay olabilir. Dünyada ‘Crowdfunding’ olarak bilinen, dilimize ‘Kitlesel Fonlama’ olarak geçen konsept, projeniz için gerekli fonu çok kısa sürede sağlayabiliyor. Türkiye’nin ilk girişimci pazar yeri olma özelliği taşıyan Arıkovanı’nda, onlarca proje fonlanarak hayata geçmeyi başardı. Sizin de teknoloji ve inovasyon odaklı bir projeniz varsa, Arıkovanı üzerinden proje başlatarak, destekçilerinize ulaşabilir ve fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz.

Proje başlatmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamını Gör

Girişimcilik nedir?

Girişimcilik, yaygın bilinen tanımıyla kar etmek amacıyla risk alma ve bir iş kurma eylemidir. Girişimcilik örneği gösteren bir girişimci, inisiyatif alır ve başarısızlığı göze alarak aldığı risklerle ürününü veya hizmetini en iyi konuma getirerek satmaya çalışır. Oysa günümüzde Sosyal Girişimcilik kavramının gelişmesiyle birlikte, girişimciliğin kar etme dışında amaçlarla da yapılabileceği ortaya çıkmıştır. Teknolojinin hızla gelişmesiyle günlük hayatımızda sıkça karşımıza çıkan girişimcilik kavramı, yeni bir terim gibi gözükse de aslında çok eskilere dayanmaktadır. Ticaretin ilk ortaya çıktığı günlerden beri yeni bir iş kurarak bir inovasyon örneği gösteren kişiler de aslında birer girişimcilik örneği göstermiştir. Bu yazımızda da Girişimci olmak isteyenler için tavsiyeler mevcut.

 

Girişimciliğin gelişme süreci

Girişimciliğin tarih boyuna geçirdiği aşamalar girişimciliğin gelişme sürecidir. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, M.Ö. 3.000’li yıllarda ticaretin ilk örneklerini görebiliyoruz. Günümüzdeki ticari anlayışın kökleri ise 15.yy’ın başlarına uzanmakta. Günümüzde ticaret geldiği noktada ise çok daha profesyonel ve global bir yapıda. Elinde emek veya sermayesi olan, hatta bunlardan hiç biri olmayıp sadece güzel bir fikri olan girişimciler ürünlerini tüm dünyaya sunup rekabete konu olabiliyor. Teknolojideki her gelişim reklam ve pazarlama tekniklerini geliştirerek girişimcilerin önünü açabiliyor.

 

Kimler girişimci olabilir?

Kimler girişimci olabilir sorusunun cevabı aslında oldukça basittir; herkes. Tabii sonradan da kazanılabilen bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu özelliklerden en önemlisi yenilikçi ve risk alabilmek olarak belirtilebilir. Tüm bunların yanında, girişimcinin liderlik özelliği göstererek sorumluluk alabilen bir karakterde olması gerekiyor. Karşısına çıkan her zorlukla mücadele edebilecek cesareti ve azmi gösterebilecek olan 7’den 70’e herkes girişimci olabilir. Olmazsa olmaz denilebilecek özellikler bir diğeri ise sabırlı olmak. Bir gecede başarılı olma hikayeleri heyecan verici olsa da çok küçük bir oranı yansıtmaktadır. Bu neden girişimcilerin başarı yolunda oldukça sabırlı olması gerekiyor.

 

Nasıl girişimci olunur?

Herkesin aklında çok güzel iş veya ürün fikirleri olabilir ancak girişimcinin farkı bunları uygulamaya geçirebilmesidir. Bu nedenle uygulanan bir fikir, akıldan geçirilen bir fikirden çok daha değerlidir. Eğer başarılı olacağını düşündüğünüz bir fikriniz ve bunu uygulamaya geçirebilecek cesaretiniz varsa siz de girişimci olabilirsiniz. Girişiminizi hayata geçirmeye karar verdikten sonra kendinize güzel bir yol haritası belirlemelisiniz. Ardından fikrinizi müşterilere ve daha önemlisi yatırımcılara iyi bir şekilde pazarlamanız gerekiyor. Ülkemizde de bulunun kuluçka merkezleri girişimcilere ihtiyacı olan yol haritasını çizebiliyor. Ayrıca Arıkovanı gibi kitlesel fonlama platformları girişimcilerin ihtiyaç duyduğu sermayeyi yaratabiliyor.

 

Yorum Gönder

fifteen − fourteen =