close

2019’un sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVİD-19 virüsü, kısa bir sürede pandemiye dönüşerek dünyayı etkisi altını aldı. 26 Mart 2020 tarihi itibariyle 486.836 kişiye bulaştı ve 22.000 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Salgının önüne geçilebilmesi için dünyanın birçok şehrinde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, dünya genelindeki hemen her yerde sokağa çıkmama çağrıları yapılıyor. Birçok insan evinde kalarak tedbirini alırken, sağlık çalışanları gibi bazı özel sektörlerde hayat devam etmek zorunda. Bu zorunluluk da sağlık çalışanlarının sürekli virüs bulaşma tehdidi altına çalışmasına neden oluyor. Hem bu tehdidin önüne geçebilmek hem de çok daha fazla kişiye daha hızlı tedavi uygulayabilmek için, gelecekte robot doktorlar hayatımıza girebilir mi?

Sosyal robotlar geliştirilecek

robot doktorlar 3

İskoçya’nın Edinburg şehrindeki Heriot-Watt Üniversitesi’nde dört yıl önce başlayan bir projeyle yaşlı insanlara yardımcı olabilmesi için robotlar geliştiriliyordu. COVİD-19 salgınından sonra ise, geliştiricileri bu tarz robotların pandemilerde kullanılabileceğini fark etti.

Yaşlıların fiziki anlamda bakımı için çalışan ve psikolojik sağlıkları için onlarla sohbet edebilen bu robotların yetenekleri bunlardan ibaret değil. Hastanedeki herhangi bir mekana girdiğinde, görsel yapay zeka uygulamaları sayesinde etraftaki insanların endişeli mi, hasta mı, öksürüyor mu gibi soruların cevaplarını bulabilen bu robot doktorlar, hızlı tanı için önemli rol oynayabilir. Böylelikle gerçek sağlık çalışanları hastalardan bir nebze uzaklaştırılarak korunabilir.

Çin’de çalışmalar sürüyor

robot doktorlar 3

Çin’in Tsinghua Üniversitesi’ndeki uzmanlar, bir süredir tanı koyabilecek robotlar üzerinde çalışıyor. Araştırmacılar, yeni COVİD-19 virüsünün tanı ve tedavisinde kullanılabilecek bir robotik sistem geliştirdi. Tekerlekli bir tabanla hareket eden robotlar, aynı zamanda uzaktan da kontrol edilebilecek ve doktorların yeteneklerinin bir kısmına sahip olacak.

Termal kameralarıyla etrafta dolaşarak sürekli insanların vücut ısısını ölçebilecek olan bu robotlar, aynı zamanda hastalardan sıvı örnekleri de toplayabilecek. Yakın zamanda bu robotlara yüksek hassasiyetli mikrofonlarla etraftaki insanların iç organlarını dinleme, hatta ayakta ultrason işlemi uygulama gibi yeteneklerin de eklenmesi planlanıyor.

Bu çalışmalar başarıyla sonuçlanırsa, cesurca çalışan doktorlar korunarak, en tehlikeli görevler robotlara verilebilir. İçinde bulunduğumuz COVİD-19 salgınında yetişemese de, bir sonraki salgınlarda…

 

Yorum Gönder

sixteen + 10 =