close
Arıkovanı Girişim Haberleri

Geleceğin Çocukları Arıkovanı Projeleriyle Yetişiyor

Dünyanın en masum varlıkları olan çocuklar, daima yaratıcı fikirlere sahiptirler. Ayrıca onlar için kendilerini özgür ve açık şekilde ifade etmekten daha tatmin edici ve mutluluk verici bir şey yoktur. Doğduğu andan itibaren bebeklerin sürekli olarak çevresini gözlediğini, dinlediğini, hissetmeye çalıştığını ve farklı denemeler yaptığını fark etmişsinizdir. Büyümeye devam ettiklerinde ise her yeni keşifleri onları daha da heyecanlandırarak mutlu edecektir. Doğuştan gelen bu merak ve keşfetme hissini doğru yaklaşımlarla destekleyerek geliştirmek, çocuğun ve dünyanın geleceği için çok önemlidir.

Çocuklarda yaratıcılık sonucunda yeni fikirlerin ve kavramların gelişmesi zihinsel ve sosyal süreçleri kapsar. Bu süreçte çocuklar gerek hayali oyunlar oynayarak gerek problem çözerek yaratıcılıklarını geliştirirler. Bu yaratıcılığın gelişme sürecinde çocukların özgün fikirler üretmeleri ve kendilerini özgür hissetmeleri için ailenin ve toplumun payı oldukça önemlidir.

Bilgi çağının içine doğan, doğduğu andan itibaren etrafında dijital bir dünya bulan ve onunla gelişip, büyüyen çocuklar… Bu çağ içine doğan ve burada büyüyen çocuklar, dijital araçları, onların dilini keşfedip, onları deneyimleyerek, yaşayarak keşfediyorlar.

Bilimsel düşünmenin önemi ve bilimsel düşüncenin gelişimi, teknoloji çağı olarak adlandırabileceğimiz bu çağda, bilgisayar ve internet kullanımı hayatlarının vazgeçilmezi olan çocuklarımız için faydalı olarak değerlendirilebildiğinde, gelişimleri için fazlasıyla yararlı oluyor.

Üstelik bu kullanım sadece çocuklar için de değil, aileler ve tüm yakınları için yaşamı kolaylaştıran, zamanı daha kontrol edilebilir bir akışa sokabilen de bir yapıya da sahip.

Böylece, kontrol edilebilen ve üzerinden faydalı bilgi akışı sağlanabilen, bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi birçok teknolojik araç, günlük yaşamımızı kökten olumlu yönden değiştirme gücüne sahip oluşlarıyla, zamanla bir tercih olmaktan çıkıp birer gereklilik haline geliyor.

Arıkovanı’nda çocukların bilimsel düşünce anlamında gelişebilmesi için faydalı ve yararlı birçok proje bulunuyor. Bu projeler, yeni teknolojileri destekleyerek, bizleri tanıyan, sorunlarımızı ve gereksinimlerimizi çok iyi bilen kişiler tarafından tasarlanıp, hayata geçirilen projeler.

Her biri genç beyinlerin ürünü olan, üzerinde titizlikle çalışılmış bu projeler, bir çocukla beraber büyürken yaşayacağımız süreçleri nasıl daha kolay ve keyifli hale getirebiliriz fikri üzerine yoğunlaşmış, çocuklara çevrelerindeki teknolojik aletlerin kullanımını engellemek yerine, onların gelişim ve öğrenmelerini destekleyici olarak kullanmak üzere şekillendirmiş, birbirinden değerli uygulamalardan, bilim ve eğitim kitlerinden bahsedeceğiz.

Zulu Kds | Yeni Nesil İnternet Kontrolü Cihazı

Zulu Kds kullanışlı mini tasarımıyla evinizde modeminizin yanına koyabileceğiniz, güç kablosunu prize taktıktan sonra modeminize bir ethernet kablosu ile bağlayıp, ücretsiz olan Zulu Portal mobil uygulamamız ile kontrol edebildiğiniz bir AP(Access Point) cihazıdır. İnternetin de düzenli ve belirli sınırlar çerçevesinde kullanımının önemli ve mümkün olduğuna dikkat çekmek, bu önemli sınırları her bir ebeveynin kolaylıkla koyabileceğinden bahsetmek için tasarlanmış bir AP cihazı olarak yaşantınızı hem daha kolaylaştırmak hem de daha güvenli kılmak için tasarlandı.

Arıkovanı Mağaza üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tolkido | Otizmli Çocukları Konuşturan Kartlar

Tolkido, Otizmli çocuklarımızın dil ve konuşma eğitimlerinde kullanılan görsel eğitim kartlarını bireyselleştirilebilir ve seslendirilebilir hale getiren bir eğitim materyali. Bilindiği üzere, Otizmli çocuklarda iletişim problemi ve konuşmada zorluk yaygın bir şekilde görülen etkilerdir. Tolkido, Otizmli çocuklarımızın yaşam alanında bulunan nesneleri sesli ve etkileşimli kılarak eğitim alanını okulun dışına taşıyor. Kart üzerindeki kelime veya cümleler öğrenildiğinde Tolkido kartlar defalarca değiştirilip kullanılabilir ve bu sayede eğitim süreci çocuğu konuşmaya teşvik eden bir süreç olarak devam ediyor.

Arıkovanı Mağaza üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Twin | Çocuklar için Bilim Kiti

Önümüzdeki 10 yılda şu anki mesleklerin yarısı yok olacak yerlerine yenileri gelecek desek çok şaşırtıcı bir bilgi vermiş olmayız. Tam olarak kestiremediğimiz bir yolculuk olan bu süreçte, çocuğunuzun hayal gücü gelişebilsin, kendini bu değişime rahatça adapte edebilsin diye eğlenceli ve öğretici bir robotik set olan Twin tasarlandı. Böylelikle çocuğunuz, geleceğin en önemli meslek alanlarında kullanabileceği teknolojileri erken yaşta Twin sayesinde keşfedip, deneyimleyerek, ileride karşılaşabileceği tüm süreçlere daha hazır bir şekilde gelişimine devam etmiş oluyor. Arıkovanı Mağaza üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Akıllı Böcek | Robotik Eğitim Kiti

Çocuklarımızın sadece birer teknoloji kullanıcısı değil aynı zamanda geliştiricisi de olmalarını sağlamak isteme fikrinden yola çıkan Etkinbot, modern teknoloji çağının temelini oluşturan robotik, kodlama ve elektronik alanlarında, yaratıcılığın sınırsız olduğu eğitimleri, eğlenceli oyunlara çeviren bir kittir. Etkinbot, bu sayede, çocuklarımızın eğitimlere olan ilgisini sürekli canlı tutmuş ve fiziksel çıktılarla elektronik, robotik ve kodlama öğrenmesini sağlamış olarak onları geleceğe daha hazırlıklı ve bir o kadar da tecrübeli bir şekilde taşımayı amaçlıyor.

Arıkovanı Mağaza üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Lella Kids | Psikolog Onaylı Çocuk Video Uygulaması

Tahmin edebileceğiniz üzere günümüzde internete dakika başı binlerce video yükleniyor. Ancak bu yüklemeler sırasında herhangi bir filtre ya da videolar için herhangi bir izleme kontrolü sunulmuyor. Dijital çağ çocuklarıysa günde defalarca bu güvensiz platformu ziyaret ediyor. Dolayısıyla çocukların birkaç video sonra şiddet, korku gibi zararlı içeriklerle karşılaşabilme ihtimali asla göz ardı edilemiyor. Lella Kids ise tam da bu noktada devreye girerek, çocuklara güvenli bir platform sağlaması ile farkını ortaya koyuyor. Çocukların psikolojilerini zararlı videolardan korumak için yaş gruplarına göre, psikolog onaylı videolarını sizlere sunmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda Lella Kids sayesinde, ebeveynler çocuklarının uygulama içindeki her aktivitesini de anlık olarak takip edilebiliyor.

Hayata geçmesi için buradan destek olabilirsiniz.

Alya 3D Yazıcı | Öğrenim Platformu

Alya, tamamen çocukların güvenliği ve sağlıklı oyuncak ihtiyacı düşünülerek tasarlanmıştır. Proje; mühendis bir baba tarafından kızının kullanabileceği, güvenli, kullanımı kolay bir 3D yazıcı tasarlamaya başlaması ile ortaya çıkar ve zamanla çocuklara yönelik bir cihaz olmaktan çıkar, ev kullanımına yönelik bir 3D yazıcıya dönüşüyor. Pazarda oldukça sevilen Alya 3D Yazıcı, böylece seri üretime geçer. Alya’nın üretiminde doğada çözülebilen, çevre kirliliği konusunda duyarlı PLA materyali tercih edilmiştir. PLA, mısır, buğday ve şeker kamışı gibi nişasta özlü bitkilerden elde edilmektedir. Arıkovanı Mağaza üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bulut Board | Çocuklar için Kodlama Kiti

Tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlar artık günlük hayatımızın ciddi anlamda vazgeçilmez bir parçası. BulutBoard, çocuklarımızın bu parçalarla henüz çok küçük yaşlarda tanışmaya başlayıp bu teknolojileri kullanıyor oluşundan yola çıkarak, acaba onları kendi kodlarını yazmaya nasıl teşvik edebiliriz diye düşünürken, kolaylıkla kullanabilecekleri bir tasarım yaratma fikrinden ortaya çıktı. Net bir tanımla BulutBoard, üzerinde çocukların tüm duyularını etkileyen ışık, sıcaklık, mikrofon, mesafe, grafik ekran, bluetooth gibi birçok uygulama modülünü, dahili olarak bulunduran, kodlama ve elektronik eğitim kitidir.

Arıkovanı Mağaza üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Baby Academy | Çocuk Gelişimi Destek Mobil

Bilindiği üzere ilk 4 sene çocukların gelişimi için kilit bir zaman dilimidir. Çocuğun zeka, dil, karakter temellerinin yanında toplumsal cinsiyet rollerine dair algısı da bu okul öncesi dönemde oluşur. İşte tam da bu dönem için hazırlanmış olan BabyAcademy, okul öncesi dönemde toplumsal cinsiyet algısını doğru oluşturmak üzere üretildi. Özel olarak hazırlanmış uzman görüşleri ve evde bulunan basit malzemelerle oynanabilen oyunlarla, anne-babalara bir çocuk gelişim desteği sunmayı hedefliyor.

BabyAcademy bu dönemdeki gelişimi fazlasıyla ciddiye alan bir uygulama olarak, çocuğun cinsiyetinden bağımsız, tamamen onun gelişim durumunu ve öğrenme ihtiyaçlarını temel alarak hazırlanmış bir gelişim planı sunan, bebeğin gelişimini en üst seviyeye taşımayı amaçlayan bir uygulama oluşuyla adeta anne-babaların hayatlarına ciddi bir kolaylık sağlayacak.

Kitlesel fonlama öncesi fikirlerine projeye yön vermek için buraya tıklayabilirsin.

 

Devamını Gör

Çocuk gelişimi projeleri nedir?

Çocuk gelişimi projeleri, çocukların keşfetme hislerini ortaya çıkararak gelişimlerini desteklemeyi amaçlayan projelerdir. Dünyamızın geleceği olan çocuklar, daima yaratıcı fikirlere sahiptirler. Doğduğu andan itibaren çocukları gözlemlerseniz sürekli çevresini gözlemlendiğini ve farklı deneyimler elde etmeye çalıştığını fark edebilirsiniz. Yaşları ilerledikçe de bu deneyimlerinden yola çıkarak keşiflerini daha da artırmak isteyeceklerdir. Çocuklara doğuştan gelen bu keşfetme güdüsünü doğru yaklaşımlarla desteklemek dünyanın geleceği için oldukça önemlidir. Çeşitli çocuk gelişim projeleriyle çocukların keşfetme duygusu güçlendirilebilir, keşfettiklerini ortaya çıkarması için özgüvenleri artırılabilir.

 

Arıkovanı çocuk gelişimi projeleri ne işe yarar?

Arıkovanı çocuk gelişimi projeleri, çocuklarda özgün fikirlerin ortaya çıkmasına ve yaratıcılığın sonucunda çıkan yeni fikirlerin gelişmesine yarar. Bu projeler, yeni teknoloji destekler ve çocukların bunlara aşina olmasını sağlar. Her biri genç beyinler tarafından üretilen bu projeler, çocukların yaşayacağı süreçleri nasıl daha kolay ve öğretici hale getirebileceği üzerine yoğunlaşmış. Çocukların çevrelerindeki teknolojik ürünleri kullanmasını engellemek yerine onların gelişimine nasıl daha fazla katkıda bulunabileceği üzerine üretiliyor. Projeler kapsamında yer alan bilim kitleri ve uygulamalar, çocukların dijital araçları keşfederek deneyimlemelerini sağlıyor.

 

Arıkovanı çocuk gelişimi projelerini kimler kullanabilir?

Arıkovanı çocuk gelişimi projeleri, bütün çocuklar ve ebeveynler tarafından kullanabilir. Tabii bazı uygulamalarda yaş kısıtlaması veya sadece otizmli çocuklara özel olması gibi koşullar olabiliyor. Ayrıca bu uygulamalar çocuklar gelişimine çok önemli katkılar sağlamakla kalmayıp, ailelerin ve etraftaki bütün yakınların yaşamını kolaylaştırarak zamanı daha kontrol edilebilir hale getirebiliyor. Böylelikle çocukları teknolojiden uzak tutmaya çabalamak yerine belirli bir akış ve kontrol içerisinde, teknolojinin sadece faydaları özelliklerinden yararlanması sağlanabiliyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde birçok mesleğin yok olarak teknoloji tarafından yapılacağını göz önünde bulundurursak, çocukların erken yaşta teknolojiyle iç içe büyümesi önem arz ediyor.

 

Arıkovanı çocuk gelişimi projeleri nasıl kullanılır?

Arıkovanı çocuk gelişimi projeleri basit ve verimli bir şekilde herkes tarafından kullanılabiliyor. Örnek vermek gerekirse çocukları internetteki zararlı içeriklerden koruyan Zulu Kds, evinizdeki modeme basit bir şekilde bağlanıp görevini yerine getirebiliyor. Böylelikle çocuklar interneti düzenli ve belirli sınırlar çerçevesinde kullanabiliyor. Bir diğer proje Alya 3D yazıcı ise çocukların geleceğin teknolojisi 3D yazıcı ile kolayca nesneler üretebilmesini sağlıyor. Twin Çocuklar İçin Bilim Kiti ise çocukların robotik teknolojisini öğrenerek bu teknolojiyi erken yaşta keşfetmesini, ileride karşılaşacağı tüm süreçlere hazırlıklı olmasını sağlıyor. Her yaşta ve her çocuğa hitap eden Arıkovanı çocuk gelişimi projeleri çocukları geleceğe hazırlayarak hepimiz için daha iyi bir gelecek sunma fırsatı sağlıyor.

 

 

Yorum Gönder