close

Facebook, Teksas’taki büyük bir güneş enerjisi tarlasına önemli bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Şirket bu yatırım ile birlikte gelecek yılın sonuna kadar tamamen yenilenebilir enerji ile çalışmayı hedefliyor.

Longroad Energy, Teksas’ın Teksas eyaletindeki Prospero Solar projesini inşa etmeye başladı. Çiftliğin önümüzdeki sene kurulması ve işletilmesi planlanıyor. 379 megawatt kapasiteye sahip olması beklenen tarlanın 300.000 evi idare etmek için yeterli olacağı ifade ediliyor.

Proje, 4.600 dönüm ile ülkenin en büyük güneş enerjisi tarlalarından biri olacak. Bu alan Facebook için yeni olarak nitelendirilebilir, çünkü bu yatırım Facebook’un doğrudan yenilenebilir enerji projesine yaptığı ilk yatırım. Facebook’un 416 milyon dolarlık finansman paketinin ne kadarına dahil olduğu ise henüz bilinmiyor. Fakat basına yansıyan bilgilere göre Facebook toplam maliyetin “önemli” bir kısmına katkıda bulundu.

Projede gerçekleştirilen üretimin bir kısmı enerjiyi tekrar satmayı planlayan Shell’e satılacak. Facebook ve Shell ayrıca yenilenebilir enerji vergi kredisi alacaklar. Facebook Enerji Strateji Sorumlusu Peter Freed konu ilgili yaptığı açıklamada, ¨Facebook, yenilenebilir enerji hedeflerimize ulaşmak için doğrudan yatırım yapan ilk şirketlerden biri olmaktan ötürü gurur duyuyor.¨ ifadelerini kullandı.

Facebook dünyanın dört bir yanındaki veri merkezlerinin yakınında rüzgar ve güneş enerjisi satın almak için anlaşmalara imza atıyor. Yeni güneş enerjisi çiftliği ile farklı bir yaklaşım da benimsemiş durumda. Bu yeni yaklaşımda uzun vadeli bir anlaşma yerine, yatırım hamleleri yapılacak.

Renewable Energy Buyers Alliance (REBA) CEO’su Miranda Ballentine konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ¨REBA olarak Facebook’un yenilenebilir enerji hedeflerine fayda sağlayan yeni yaklaşımını görmekten dolayı heyecan duyuyoruz. Bu pazarı 50.000 alıcıya çıkaracaksak, pazardaki çeşitli alıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için bunun gibi esnek mekanizmalara ihtiyacımız olacak.¨ diyerek yatırımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Diğer şirketler de bu alana yönelik çalışmalar yapıyor

Geçen yıl itibariyle, Facebook işlerinin yüzde 75’i yenilenebilir enerji ile çalışıyor. Diğer teknoloji devleri de bu alana yönelik yatırımlar yapmaya başladı. Apple ve Google, fosil yakıt kullanımlarını iptal etmek için çeşitli yöntemler uyguluyor. Bu iki şirket de tamamen yenilenebilir enerji ile çalışma planları yapıyor. Apple’ın tedarikçilerinin birçoğu da temiz enerji kullanıyor.

 

Yorum Gönder

8 + 3 =