close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Evden çalışma sürecini kolaylaştıracak İpuçları

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sebebiyle birçok işyeri evden çalışma düzenine geçti. Çalışanların bir kısmı evden çalışma konusunda memnunken, bir kısmı verimliliğinin ve motivasyonunun düşmesinden yakınıyor. Her iki durumda da, en değerli varlığımız olan sağlığımız için, pandemi süresince mümkün olduğu kadar evden çalışmanın herkesin yararına olacağı bir gerçek. Peki evden çalışma sürecinde motivasyonumuzu ve verimliliğimi nasıl artırabiliriz?

İletişimi kaybetmeyin

Ekipçe yaptığımız işlerin devamlılığını sağlayabilmek için ekip arkadaşlarımızla sürekli iletişim halinde olmamız gerekir. Bu iletişimi sağlarken de yazılı iletişimi tercih etmek, sizi ekibinizden uzaklaştırabilir. Mümkün olduğu kadar sesli ve görüntülü aramaları tercih edin. Bu ekibinizle sizi daha yakınlaştıracak ve daha sağlıklı iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Zamanı yönetin

Evden çalışma süresince çalışma saatleriniz daha esnek olabileceği kulağa hoş gelse de bu kesinlikle verimliliğinizi düşürecektir. Her gün aynı saatte uyanmak ve aynı saatte çıkmak, işlerinizi bir düzen içerisinde yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle günlük rutinlerinizi belirleyerek, aynı zaman aralığında çalışmaya gayret gösterin.

Kendi programınızı yaratın

İşlerinizi belli bir düzen ve program içerisinde yapmak hem daha verimli çalışmanızı hem de işleri gözden kaçırmamanızı sağlar. Günlük ve haftalık programlar hazırlayarak işlerinzi rahatlıkla takip edebilirsin. Ayrıca bu programlar, belirli bir işe ne kadar vakit ayırmanız gerektiğini göstereceğinden, zaman yönetimi konusunda size oldukça fayda sağlayacaktır.

Evde de molaya İhtiyacınız var

Evden çalışırken de tıpkı ofisteki gibi molalar vermeyi unutmayın. Fiziksel olarak yorulmasak da zihnimiz yorulur ve molalara ihtiyaç duyar. Zihnimizi dinlendirmeden çalışmaya devam etmek hem motivasyon hem verimlilik açısından kötü etkili olacaktır. Bu nedenle zihninize zaman ayırarak, onu dinlendirin.

Kendinize çalışma alanı yaratın

Sürekli evin farklı bir alanında çalışmak, sürece alışmanızı kesinlikle zorlaştıracaktır. Bu nedenle kendinize bir çalışma alanı yaratarak, mesai saatlerinizde sürekli o alanda çalışmaya gayret gösterin. O alandaki dikkat dağıtıcı şeyleri uzaklaştırarak sadeleştirin. Rahat bir çalışma sandalyesi ve masa da hem fiziksel sağlığınız hem de motivasyonunuz için oldukça önemlidir.

Son olarak, fiziksel hareketliliğimiz az olduğu evden çalışma döneminde, sağlığınız için fiziksel egzersizler yapmayı unutmayın.

Yorum Gönder

eighteen − twelve =