close

Son yıllarda hızla gelişen teknoloji neticesinde bilim-kurgu filmlerinden aşina olduğumuz teknolojiler hayatımızda yerini almaya başladı. Robotların da bu teknolojilerin öncülerinden biri olarak herkes tarafından erişilebilir hale gelmesi çok vakit almayacak gibi gözüküyor. Tam da bu doğrultuda üretilen bir robot, insanlara kavuşmak için destek bekliyor, hem de bir kitlesel fonlama projesiyle…

Google, Stanford, Carnegie Mellon Üniversitesi gibi teknoloji üslerinden ayrılıp bir araya gelen robotik mühendisleri ve tasarımcılar, yapay zeka destekli evcil bir robot ürettiler. Bu robotun “evcil” olarak isimlendirilmesinin sebebi ise hoş sohbet dışında herhangi bir işlevinin olmaması. Kısacası Kiki isimli robot, ev ve mutfak işlerinizi yapması için değil, sohbet edip onla ilgilenmeniz için üretildi. Ayrıca üreticilerinin ona yakıştırdığı bir isim daha var: Sevimli Robot Kiki

Yapay zeka programıyla öğrenme yeteneğine sahip olan sevimli robot, kendisiyle girilen her etkileşimi anlamlandırarak kaydediyor ve kendine bir kişilik ediniyor. Sahibinin konuşmalarından yola çıkarak onu tanıyan ve mutlu edecek şekilde davranan Kiki, -kimilerine biraz distopik gelse de- birilerinin kalbinde yer edinecek gibi duruyor.

Gelişmiş Kamera ve Yüz Tanıma Sistemi

Küçük bedeninde onlarca gelişmiş teknoloji bulunduran Kiki’nin bir diğer özelliği ise gelişmiş kamera ve yüz tanıma sistemi. Bu sistem sayesinde Kiki, yüzünüzü tanıyabiliyor ve mimiklerinizden ruh haliniz hakkında çıkarımlarda bulunabiliyor. Gelişmiş ses algılama sistemi sayesinde Kiki, sizi görmediği zamanlarda bile sesinizi algılayarak etkileşime geçebiliyor. Tüm bu teknolojilere ek olarak belki de en etkileyici özelliği  dokunma sensörleri. Vücudunun tamamı dokunma algılayıcılarıyla kaplı olan Kiki, onu sevdiğinizde bunu hissedebiliyor.

Sahibinin davranışlarına göre şekillenen Kiki’nin kişiliği, çok farklı benlikler kazanabiliyor. Üreticilerine göre, Kiki’ye iyi davrandığınız takdirde ilgili ve şefkatli bir robot olabileceği gibi, kötü davrandığınızda sizi görmezden gelebilir. Ayrıca duygularını belli etmekten çekinmeyen bu robot, yanında sürekli Türk Sanat Müziği dinlediğiniz takdirde bir Türk Sanat Müziği sevdalısı olabilir.

İlk aşamada birçoğumuza göre biraz ürpertici gelse de robotların bulunduğumuz yüzyılda evlerimizde yerini alacağı birçok fütürist tarafından öngörülüyor. Siz de işinizden veya okulunuzdan çıktığınızda birlikte sohbet edeceğiniz veya müzik dinleyebileceğiniz bir robot edinmek isterseniz, buradan kitlesel fonlama sayfasına giderek projeyi detaylı inceleyebilir, sipariş verebilirsiniz.

Yorum Gönder

sixteen + eleven =