close
Arıkovanı Girişim Haberleri

Arıkovanı Projeleriyle Engeller Aşılıyor

Her yıl onlarca yerli projenin hayata geçtiği Arıkovanı’nda, engelleri bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak projeler de bulunuyor. “Teknolojiyle aşılamayacak engel yok” düşüncesiyle yola çıkan bu projeler, aldığı ödüllerle ve yatırımlarla dünya çapında ilgi görmeye devam ediyor.

Görme engelliler İçin tasarlanan akıllı baston: WeWalk

Dünyamızda yaklaşık 36 milyon görme engelli insan bulunuyor. Birçoğumuzun gündelik hayatında kolaylıkla yaptığı aktiviteler onların karşısına büyük engeller olarak çıkabiliyor. Bu engelleri aşmak için 2016 yılında WeWalk projesi Arıkovanı’nda yola çıkmıştı. Kitlesel fonlama yöntemiyle 888 destekle 289.971 TL fon toplamayı başaran WeWalk, başarıyla hayata geçerek görme engelli insanlara ulaşmıştı.

Görme engelliler için tasarlanan akıllı baston WeWalk, 3 devrimsel özellikle karşımıza çıkıyor.

  • Engelleri Algılayarak Uyarır
    Göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri algılayarak uyarır.
  • Akıllı Telefona Bağlanır
    Akıllı telefonunuza bluetooth ile bağlanarak WeWalk mobil uygulamasına entegre çalışır.
  • Mobil Uygulamalarla Sürekli Gelişir
    Mobil uygulamayla bağlantısı sayesinde her geçen gün yeni özellikler kazanır.

Tabi WeWalk’ın sunduğu özellikler bunlardan ibaret değil. Google Maps üzerinden kayıtlı konumlarınıza navigasyon alabilir, Alexa Asistan’ı etkinleştirerek sesli komutlar verebilirsiniz.

Gelecekte ise taksi ve araç çağırma gibi uygulamalar yüklenerek WeWalk geliştirilmeye devam edecek.

Sunduğu bu deneyimlerle sadece Türkiye’de değil, dünyada da büyük ilgi görmüştü. Hatta ülkemize ilk kez gelen Edison Ödülü dahil, birçok ödüle ve yatırıma layık görüldü.

Arıkovanı’nda başarıyla fonlanan WeWalk, Dünya Engelliler Haftası’nda 25 adet sınırlı stokla Arıkovanı Mağaza’da satılmaya başlıyor.

Siz de buradan proje sayfasına giderek sipariş verebilirsiniz.

 

İşitme Engelliler İçin Akıllı Saat: SenseWatch

Teknoloji sayesinde aşılamayacak engel yok. İşitme engeli onlardan sadece bir tanesi. Sense Watch akıllı saat bu engeli aşmakla kalmıyor, size yeni hisler de kazandırıyor.

“Hayal et, hisset, engel tanıma” parolasıyla yola çıkan Sense Watch, yerli bir girişimin ürünü. Oğuzhan Aydemir ve ekibi, geliştirdiği akıllı teknoloji için şunları ifade ediyor:

“Engel, bir çaresizlik değil.Gerçek engel, çaresizliği yok etmemek için çaba sarf etmemek. Şimdi teknoloji desteği ile engelleri aşma Vakti. İşitme engelli bireyler için geliştirilen Sense Watch’la pek çok şeyin mümkün olduğu yeni bir dönem başlıyor.”

İşitme engelli bireyler için geliştirilen SenseWatch, sahip olduğu akıllı titreşim özellikleriyle, kullanan kişiye hissetmediği şeyleri hissettiriyor. Akıllı saat bunu, sesleri titreşime dönüştürerek yapıyor. Böylece çevreyi, insanları, nesneleri, kısacası etrafınızda olup biten her şeyi daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. Akıllı saat aynı zamanda çevredeki sesleri algılayıp yazıya da çevirebiliyor ve tüm akıllı cihazlarla entegre çalışabiliyor. Yani akıllı telefonunuza gelen mesaj ve aramaları da saatinizden takip edebiliyorsunuz.

Buradan SenseWatch proje sayfasına giderek detaylı inceleyebilirsiniz.

 

Yorum Gönder

sixteen + fourteen =