close

Ödül bazlı kitlesel fon kampanyaları için verdikleri destek karşılığında destekçilere birtakım hediyeler göndermek olmazsa olmazdır. Ürünün kendisi dışında dağıtılan tişört, kupa, anahtarlık benzeri klasik hediyelerin dışında yaratıcılık sınırlarını zorlayan hediyeler destekçileri daha fazla memnun eder. Ancak yaratılığın sınırlarını “biraz” fazla zorlayan hediyeler de yok değil. Biz de onlardan birkaçını derledik.

Destek Ver, Adını Vücuduma Yazdırayım!

Yönetmen Matt Porterfield, üçüncü filmi I Used To Be Darker için hazırlık yaparken alışılmışın dışında bir şeyler yapmaya karar verdi. Filminin finansmanını kitlesel fonlama ile sağlamak isteyen yönetmen, destekçiler için özel bir hediye tasarladı. Kampanyaya belli bir miktara kadar destek verenler, filmin jeneriğinde isimlerinin yer almasından, filme özel DVD ve sınırlı sayıda postere kadar klasik sayılabilecek hediyeler alacaktı.

Ancak bin dolar ve üstünde destek verenleri daha özel bir hediye bekliyordu. Porterfield, destekçilerin bu cömertliği karşılığında isimlerini koluna dövme olarak yaptırma sözü verdi. Bu söz 4 kişiyle sınırlıydı ancak 10 bin dolar verenler özel teşekkürle birlikte tam isimlerini Porterfield’in koluna koşulsuz kazıtma şansına erişti.

Çok Özel Mektup

Michael Crowe ve Lenka Clayton çifti, evdeki her bir eşyaya özel bir mektup yazma projesini kitlesel fonlamaya taşımak istedi. Proje tuhaf olmasına rağmen başarıya ulaştı. Bunun karşılığında destekçileri de özel bir hediye bekliyordu:

“24 dolara kadar destek verin, şahsınıza özel, elle yazılmış, tamamen ayık kafayla hazırlanmış bir mektup gönderelim. 25 dolar ve üstünde destek verin, şahsınıza özel, elle çiziktirilmiş, sarhoş kafayla hazırlanmış, elinize ulaştığında muhtemelen pişman olacağımız bir mektup gönderelim.”

Bir Keçiye İsim Verin

Organik üretim yapacak lokal bir çiftlik kurmak üzere yola çıkan Poplar Wood Farm isimli girişim, destekçiler için sevimli bir hediye hazırladı:

“150 dolar ve üzerinde destek verenler, çiftliğimizde yetiştireceğimiz keçilere isim verme, büyüme süreçlerinde keçilerin dijital fotoğraflarını alma ve çiftliğimizin açılış törenine katılma fırsatı elde edecekler.”

Yorum Gönder