close

Başarılı girişimci Elon Musk, birçok girişimci tarafından saygı duyulan ve örnek alınan bir isim. SpaceX ve Tesla gibi dev şirketlerin kurucularından ve hissedarlarından olan Musk’ın serveti ise 30 milyar dolar’ı aşmış durumda. Peki Musk bunu nasıl başardı? İşte ünlü girişimci Elon Musk’tan girişimcilere tavsiyeler.

  • Geri bildirimlere önem verin

Yapılan her iş deneme yanılma yöntemiyle kendi geliştirir. Bu noktada Musk 2013 yılında Google Hangout etkinliğinde tavsiyelerin önemi vurgulamıştı. Musk , “Herhangi bir fikriniz hakkında olabildiğince çok insandan geri bildirim alın, neyin yanlış olduğunu gerekirse defalarca sorun.” diye belirtiyor.

  • Eleştirilere açık olun

Musk’ın bu tavsiyeside Google Hangout etkinliğinde kayıtlara geçti. Ünlü girişimci: “Bazen eleştirileri duymak zordur, ancak hepsi öğrenme sürecinin bir parçasıdır. İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, eleştirilere açık ve yapıcı olmanız gerekiyor. Bazen işin içindeyken olan biteni görmek zor olabilir. Dışarıdan bir göz önemli çıkarımlarda bulunabilir. Ayrıca bu tavsiye girişimciler için değil, her insan için önemli.“ şeklinde belirtiyor.

  • Elinizi taşın altına koyun

Musk’a göre şirket liderleri, kurucu ortaklar ve CEO’lar şirketi ayakta tutmak için gerektiğinde ellerini taşın altına koymaktan çekinmemeli. Elon Musk: “Yapmak istemeyeceğiniz, sizin için ilginç olmayan her türlü işi ve görevi yapmanız gerekiyor. Ne gerekiyorsa yapmaya, saatlerce çalışmaya hazır olmalısınız. Hiçbir görev çok fazla değildir. Bence bu bir girişimin CEO’su için doğru tutum.”

  • Ekip her şeyden önemli

Yeni çalışanlar işe alırken uyumu sağlayabilmek Elon için oldukça önemli. Aynı zamanda ekip çalışmasının da önemini vurgulayan Musk: Herkesin misyonun ne olduğunu, hedefin ne olduğunu ve şirkete katıldıklarında bu genel hedef doğrultusunda işe alındıklarını anlamaları önemlidir. Bu hedef açıkça tanımlandığı ve anlaşıldığında, çalışanlar artık inandıkları işi yapıyorlar. Bu nedenle yanlış bir ekiple çalışıyorsanız başarılı olmanız çok zor.”

  • Genç yaşta başlayın

Musk’a göre Forbes’a verdiği röportajda: Başarıya ulaşmanız oldukça zaman alabilir bu yüzden mümkün olduğu kadar genç yaşta başlamalısınız. Gençliğiniz sırasında, birçok yaşam sorumluluğunun boyunduruğu olmadan risk alma ve enerjinizi işinizi büyütmeye odaklama gücüne sahipsiniz. Ayrıca yaşlandıkça sorumluluklarınız artar ve işinizin önüne geçebilir.”

 

Yorum Gönder

ten − eight =