close
DünyaKitlesel Fonlama Kampanyaları

Elon Musk: “Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirebilir”

Geçen hafta, ABD devlet liderleriyle dolu bir salonda, zamanımızın en vizyoner ve yenilikçi girişimcisi tarafından önemli bir konuşma gerçekleştirildi. Elon Musk, en büyük korkusunun yapay zeka olduğunu çarpıcı bir şekilde ifade etti.

Ulusal Valiler Birliği (National Governors Association) gecesinde konuşma yapan Tesla ve Spacex CEO’su, yapay zekanın geleceği hakkında uyarılarda bulundu. “En gelişmiş yapay zeka teknolojilerini yakından inceleme fırsatım oldu ve insanların endişelenmesi gereken çok fazla şey var.” şeklinde giriş yapan Musk şöyle devam etti: “Yapay zeka, insan varlığı için çok büyük bir tehdit unsuru ancak insanların bunu tam olarak kavrayabildiklerini düşünmüyorum.”

Musk, yapay zeka alanında çalışmalar yapan teknoloji şirketleri için çıkarılan yasal düzenlemelerin yetersizliğinden de bahsetti. Tepkisel düzenlemeler yerine daha kapsamlı ve ileriye dönük düzenlemeler çıkarılması gerektiğini savundu.

Elon Musk’ın asıl korkusu ise yapay zekanın potansiyel gücü. Musk da çoğu insan gibi, robotların ileride her şeyi insanlardan daha iyi yapabileceğini düşünüyor. Ancak bu konuya karşı henüz bir çözüm yolu bulabilmiş değil. Bu korkusunun temel nedeni aslında bu.

Elon Musk’ın aksine yapay zeka hakkında daha pozitif düşünenler de var. Örneğin Bill Gates, robotların işlerimizi elimizden almalarının iyi bir şey olabileceğini düşünüyor. Ünlü iş adamı Mark Cuban ise ilk trilyon dolarlık işletmenin bir yapay zeka tarafından yaratılabileceğini belirtiyor.

Teknolojinin hızına yetişemediğimiz şu günlerde yapay zeka tartışmaları bitecek gibi görünmüyor. Üstelik şimdilik bu işin henüz çok başlarında olduğumuzu düşününce heyecanlanmamak elde değil.

Yorum Gönder

4 × two =