close

Elektrikli araçların yükselişe geçtiği bir döneme şahitlik ediyoruz. Her gün bu konuda yeni bir gelişme yaşanıyor ve durum böyle olunca ilkler de ardı ardına geliyor. Geçtiğimiz günlerde Kanada, Vancouver’da da bu konuda bir ilk yaşandı. Ticari kullanım için üretilen elektrikli uçak ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve tarihe geçti.

Kanada, Vancouver geçtiğimiz günlerde tarihi bir olaya şahitlik etti. Yılda yarım milyon yolcu taşıyan bir filoyu işleten Harbour Air, MagniX tarafından 15 dakika boyunca Fraser Nehri boyunca elektrikli deniz uçağını uçurdu. Bu uçuşta kullanılan uçak, ticari kullanım için inşa edilen ilk elektrikli uçak olarak tarihe geçti. Konu hakkında konuşan Harbour Air ve magniX yetkilileri, “Bu tarihi uçuş, havacılıkta üçüncü çağın başladığını, yani elektrik çağını işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Elektrikli uçaklar yeni bir dönemin başlangıcı olabilir

Elektrikli uçaklar, yeni bir dönemin başladığını işaret ediyor ve pek çok yenilik vadediyor. Düşük işletme maliyetleri ve sıfır emisyon elektrikli araçların en önemli avantajları arasında yer alıyor. Buna karşın otomobil ve trenlerden çok daha büyük bir mühendislik zorluğu olduğu da bir gerçek. Bir elektrikli uçağın uçuşa geçmesi ve uçuşunu sürdürebilmesi için büyük piller ve motorlar gerekmektedir.

Harbour Air, nihai hedefinin 40’tan fazla deniz uçağı filosunun elektrifikasyonunu gerçekleştirmek amacıyla daha fazla uçağı dönüştürmek olduğunu açıkladı. Havayolu, bunun iki yıla kadar sürebileceği belirtiyor. Şu anda geliştirilen uçağın pilleri 100 mil ile sınırlı olduğu için uçakların menzili ile ilgili olarak üstesinden gelinmesi gereken bir takım konular var.

MagniX’in CEO’su Roei Ganzarski konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Henüz istediğimiz aralığa ulaşmış değiliz. Fakat geldiğimiz nokta bile bu devrimi başlatmak için yeterli.¨ dedi.

Evet, ticari kullanım için üretilen elektrikli uçak ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve yaşanan bu heyecan verici gelişmenin ardından elektrik destekli uçuşlardaki menzil sınırlamalarının aşılması bekleniyor. Ticari olmayan bir elektrik uçağı, Atlantik ve Pasifik Okyanuslarını 2017’de dünya turu gezisinin bir parçası olarak geçmişti. Geçtiğimiz günlerde Kanada, Vancouver’da ticari amaçlı bir elektrikli uçağın bir ilke imza atması önümüzdeki dönem için heyecan verici bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

 

Yorum Gönder

16 + fourteen =