close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Elektrikli Scooter girişimleri büyümeye devam ediyor

Trafik sorunun her geçen gün büyüdüğü metropollerde, insanların alternatif ulaşım araçları arayışı yeni girişimleri de beraberinde getiriyor. Bu noktada karşımıza çıkan elektrikli scooterlar bir süredir popülaritesini artırmaya başladı. İnsanların elektrikli Scooter talebini ise bazı girişimler üretim satış modelini kullanarak, bazı girişimler belirli ücret karşılığında kiralanan paylaşım modelini kullanarak karşılıyor.

Martı önemli bir başarı göstermişti

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da hizmet göstermeye başlayan Martı girişimi, önemli bir başarı göstererek İstanbul’un neredeyse her yerinde görünür hale geldi. Alper ve Sena Öktem tarafından kurulan girişim, kısa bir süre içerisinde dikkatleri üzerine çekmeyi başararak önemli yatırımcılar tarafından desteklenmişti. Uygulama aracılığıyla kullanıma açılan Martı scooterları, kredi kartı ödemesinin ardından kullanılabiliyor.

Dünyada Lime ve Bird

Dünya genelinde elektrikli scooter girişimleri arasında rekabet oldukça yüksek olacak gibi görünüyor. 2017 yılında kurulan San Francisco merkezli girişim Bird, sınırlarını ABD dışına da taşıyarak 30’dan fazla şehirde hizmet vermeye başlamıştı. Yarattığı bu hizmetin sonucunda da değerlemesi 3 milyar dolara yaklaştı. Bird’in en büyük rakiplerinden biri olan Lime ise, Uber ve Google’dan toplam 350 milyon dolar yatırım almış, aynı zamanda Uber ile de stratejik bir iş ortağı olarak birlikte çalışacaklarını açıklamıştı.

Ford sektörde yerini aldı

2018 yılında Ford tarafından 100 milyon dolara satın alınan scooter girişimi Spin, 15.000 yeni scooter’ını tanıtarak hizmetine devam etmişti. Hızla büyüyerek hizmet alanını genişleten Spin, önümüzdeki Haziran ayında da ABD dışına çıkarak Almanya’nın Köln şehrinde hizmet vermeye başlacak. Ford gibi bir dünya otomotiv devinin bu alana yaptığı yüksek miktardaki yatırım, gelecekte de sık sık elektrikli scooter göreceğimizi gösteriyor olabiliyor.

Satın almayı tercih edenlerin sayısı yüksek

Kısa şehir içi ulaşım ihtiyaçlarını gidermek için, scooter kiralamak yerine kendi elektrikli scooterını satın almak isteyenlerin sayısı da oldukça yüksek. Halihazırda dünya genelinde birçok firma elektrikli scootlarını üreterek müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Elektrikli scooter satan firmalarının arasında, Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve üretilen Hergele de, Mayıs 2020’de teslim edilmek üzere şu anda Arıkovanı’nda desteklerini bekliyor. Günlük kullanıma uygun ve kolay kullanılabilir bir yerli üretim ürünü olan Hergele, şu anda 38.000 TL desteğe ulaştı! Sen de buradan Hergele’nin proje sayfasına giderek detaylı inceleyebilir, Türkiye’nin yerli girişimine destek olabilirsin!

Yorum Gönder

1 × 5 =