close

Perde alırken en çok nelere dikkat ediyorsunuz? Rengine, desenine, boyuna, kumaşına… Peki hiç ürettiği elektrik miktarına dikkat ettiniz mi? Kulağınıza saçma mı geldi? Fakat akıllı güneş perdesi Solar Curtain ile bu mümkün.

Yerli bir girişimin ürünü olan Solar Curtain, katlanabilir ve gerçek perde görevi gören bir güneş paneli. Daha Türkçe bir ifadeyle elektrik üreten bir güneş perdesi.

Akıllı perdeyi geliştirenler, projenin çıkış fikrini şuna dayandırıyor; herkesin evinde elektrik üreterek hem para tasarrufu yapmaları hem de çevreyi korumaları.

Herkesin güneş enerjisini özgürce kullanmaya hakkı olduğuna inanıyoruz. Ancak günümüz şartlarında güneş enerjisini kullanabilmek için çatınızın veya bir arazinizin olması gerekiyor. Herkes bu olanaklara sahip olamayabilir. Biz herkesin güneş enerjisinden kolaylıkla faydalanabilmesi için Solar Curtain’ı geliştirdik. Her binada ve pencerede ek bir alana ihtiyaç duymadan özgürce elektrik üretebilirsiniz.

Televizyonunuza perdeniz güç versin

4 metrelik bir Solar Curtain, günde 1,4 kWh elektrik üretebiliyor. Bu da buzdolabınızı 14 saat, televizyonunuzu 28 saat, 5 adet ampülünüzü 42 saat boyunca elektrik harcamadan kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Perdeden elektrik dağıtımı ise şu şekilde gerçekleşiyor: Perdeden çıkan kablo güç kutusuna bağlanıyor ve güç kutusundan çıkan kablo prize takılıyor. Böylece perdenin ürettiği elektrik mekandaki diğer prizlere dağıtılıyor. Güç kutusunun üzerinde bulunan USB girişi sayesinde telefonunuzu şarj edebiliyor veya güç kutusunun gece lambası özelliğiyle odanızı aydınlatabiliyorsunuz.

Solar Curtain’ın mobil uygulaması sayesinde perdenize uzaktan erişim sağlayabiliyorsunuz. Üretilen elektriği mobil uygulama ile anlık, haftalık ve yıllık olarak görebiliyor, ayrıca üretilen elektrik ile yılda kaç ağacı kurtardığınızı ve karbon emisyonuna ne kadar engel olduğunuzu görebiliyorsunuz.

Montajı, kurulumu ve takıp çıkarması son derece kolay olan Solar Curtain’ın onlarca farklı renk ve model seçeneği bulunuyor. Hatta isterseniz geliştiriciler kişiye özel tasarım da yapabiliyor.

Solar Curtain’ın geliştiricileri, bu özel projeyi hayata geçirmek için Arıkovanı üzerinden ön sipariş yoluyla fon topluyor. 5 bin TL’den başlayan ön sipariş fiyatları, perdenin boyuna ve işlevine göre değişiyor.

Veya “ben perde almak istemiyorum ama bu projenin hayata geçmesini istiyorum” diyorsanız, farklı ödüller karşılığında farklı miktarlarda destek olabiliyorsunuz. Örneğin 40 TL’lik elektrikle çalışan oyuncak araba son derece sevimli bir hediyeye benziyor.

Solar Curtain hakkında detaylı bilgi almak ve ön sipariş vermek için projenin fonlama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Gönder