close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Dünyanın İlk 3D Üretimi Motosikletiyle Tanışın

3D teknolojisiyle sadece oyuncak, figür vb. ufak nesneler basılabileceğini mi düşünüyorsunuz? O zaman tamamen 3D yazıcıyla üretilen dünyanın ilk elektrikli motosikleti Nera ile tanışın.

Nera, gövdesinden havasız lastiklerine kadar tüm parçalar tamamen 3D baskı tekniğiyle bir araya getirildi. Bu parçaların sayısı 15 adet ve bunların arasında şasi, sele, süspansiyon ve lastikler de dahil.

Nera projesinin amacı ise 3D teknolojisinin nelere kadir olduğunu göstermek. Nera’yı geliştiren BigRep şirketinin CEO’su Stephan Beyer, “Amacımız tasarımcılara, mühendislere, mimarlara ve tüketicilere 3D baskının ne olduğunu göstermek.” dedi.

Nera henüz satışa çıkmış değil ancak BBC, zamanı geldiğinde 3D motosikletin yaklaşık 2.600 dolardan satılacağını söylüyor. Ayrıca henüz prototip aşamasında olan motosikletin yakın zamanda çalışır hale geleceği belirtiliyor.

Nera, alıştığımız motosiklet tasarımlarının çok ötesinde, oldukça keskin görünen fütüristik açıları ve çokgenleri olan olağanüstü cesur bir tasarım sahip. Beyers, bu cesur seçimleri 3D baskının getirdiği olanaklara atfediyor.

Beyers BBC’ye verdiği demeçte, “3D baskının en güzel yanı, bu sınırlamaları ortadan kaldırabilmeniz. Böylece tamamen yeni tasarım kümeleri ve yeni özelliklere sahip nesneler oluşturabiliyorsunuz. Geleneksel yollarla bu tasarımı ortaya çıkarmak mümkün değil.” diyor.

Nera’nın yola çıktığında nasıl görüneceğine aşağıdaki konsept videodan ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder