close

Drone teknolojisi ile ilgili gelişmeler tüm hızıyla devam ediyor. Yaşanan gelişmelerle birlikte gökyüzündeki Drone sayısı da giderek artıyor. Drone kuryelerle ile ilgili yaşanan son gelişme ise Finlandiya’da gerçekleşti. Gelen haberlere göre Drone kuryeler önümüzdeki ay itibariyle Finlandiya semalarında uçuşa başlayacak.

Alphabet’e ait Wing tarafından geliştirilen drone kuryeler, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir teslimat hizmetine başlıyor. Deneme aşamasında kentin Vuosaari bölgesindeki sakinlere teslimat yapacak. Bu teslimatlar gurme süpermarketi Herkku Food Market ve yerel restoran Cafe Monami’den yapılacak. Şirket tarafından ayrıntılar açıkladığında, teslimat uçuşlarının 1,5 kg ağırlığındaki paketlerle yapılacağı ifade edilmişti. Ayrıca teslimat sürelerinin yaklaşık 10 dakika olacağı ve maksimum 10 km’yi kapsayacağı da belirtilmişti.

Wing, duyurunun yapılmasından bu yana, droneların sert şartlarda uçma görevini yerine getirmelerini sağlamak için test uçuşları gerçekleştiriyor. Bu uçuşlar Helsinki’nin kuzeyindeki bir belediye olan Teisko’da düzenliyor. Wings, yerel sakinleri drone uçuşlara hazırlamak amacıyla Vuosaari’de topluluk etkinlikleri de düzenledi.

Şirket, geçmişte gerçekleştirdiği deneme uçuşlarından ötürü çeşitli eleştirilere maruz kalmıştı. Uçuşların gerçekleştiği bölgede yaşayan insanlar gürültüden rahatsız olduklarını belirtmişti. Fakat bu şikayetleri barındıran raporlar, Avusturalya havacılık otoritelerinin onay vermesini engellememişti. FAA de davayı takip etti ve şirketin ABD’de teslimat yapmaya başlaması için onay verdi. Wing önümüzdeki aylarda Virginia’da teslimat yapmaya başlamayı planlıyor.

Amazon sessiz kaldı

Wing, drone sektöründe güç kazanmaya devam ederken Amazon da bu alana giriş yaptı. Fakat Amazon’un Prime Air servisi beklenen etkiyi yaratamadı. Amazon 2016 ve 2017 yıllarında çeşitli çalışmalar gerçekleştirse de son zamanlarda sessiz kaldıkları bir gerçek. Buna karşılık Amazon geçtiğimiz yıl bu konuda bir açıklama yapmış ve drone teslimatları ile ilgili kararlılığını ortaya koymuştu.

Drone teknolojileri geliştikçe kullanım alanları da artacak gibi duruyor. Drone kuryelerin hayatlarımızı nasıl etkileyeceğini ise hep birlikte göreceğiz.

Yorum Gönder

nine − eight =