close
Arıkovanı Girişim Haberleri

Drivee SafeCall ile kazalara hızlı müdahale şansı doğuyor!

Trafik kazaları özellikle ülkemizde ve tüm dünyada önemli bir problem olarak görülmektedir. Otomotiv teknolojilerinde gerçekleşen yenilikler, bu kazaların önüne geçilmesi ya da kaza sonrası sürenin en iyi şekilde atlatılması adına değerli bir görev üstleniyor. Akıllı sensörlerle donatılmış Drivee SafeCall ise bu alana yeni bir anlayış getiriyor.

Drivee SafeCall, akıllı sensörlerle donatılmış bir telematik cihaz olarak tanımlanabilir. Bu teknolojinin en önemli özelliği kaza anında iletişimi sağlamasıdır. Trafik kazası anında kazayı algılayan Drivee SafeCall, araç içerisi ile otomatik olarak iletişime geçilmesine fırsat tanıyor. Bunun yanında ihtiyaç halinde en yakın acil müdahale ekibine durumu bildirerek hızlı müdahale imkanı sağlıyor.

Bilindiği üzere kaza sonrasında yaşanan ilk dakikalar ¨Altın Saat ¨ olarak tanımlanıyor ve bu süreç kazazedeler açısından hayati bir önem taşıyor. Bu gibi durumlarda erken müdahalelerin hayat kurtarıcı olduğu da biliniyor. Drivee SafeCall’un bilgi paylaşımı ile bu tip kazalarda erken müdahale şansı da doğuyor. Drivee SafeCall ile konum ve kişi bilgisine ulaşan acil müdahale ekibi, yaralıya hızlı bir şekilde yardım edebiliyor.

Sistem, araç içerisindekilerden bağımsız olarak bu işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bu sayede araç içerisinde yer alanlar bilinçlerini yitirseler bile sistem otomatik bir şekilde devreye giriyor ve olay yerine intikal edecek ekipleri yönlendiriyor. Bu özellik sayesinde işyeri olarak geçen şirket araçları için acil durum eylem planlaması yapılması da mümkün oluyor.

Geniş kapsama alanına sahip

Drivee SafeCall, geniş kapsama alanıyla da dikkat çekiyor. Geniş kapsama alanı ile kesintisiz güvenlik sağlayan sistem, kazayı gerçekleştiren kişilerin sağlık bilgilerini görevlilere anında iletiyor. Bunun yanında çarpışma simülasyonu oluşturarak müdahale ekibine önemli bir kolaylık sağlıyor.

Drivee’nin bir diğer hedefi ise kazaların önüne geçmek. Bu hedefle sürücülerin sürüş dinamiklerini analiz eden teknoloji, geliştirilmesine de yardımcı oluyor. Bu noktada kazaların önüne geçilmesi adına yapılan ¨kişiye özgü risk planlaması¨ son derece önemli gelişme olarak gözüküyor.

Drivee, güvenlik açığı olan diğer alternatif metotlara göre kesintisiz bir koruma sağlıyor. Drivee, OTAM çarpışma testine sahip ilk cihaz olarak da öne çıkıyor. Drivee SafeCall kullanımı ile acil durum müdahale süresinin kırsal alanlarda yüzde 50, kentsel alanlarda ise yüzde 40’lık bir iyileştirme yakalanıyor.

Görüldüğü üzere araç teknolojilerine yeni bir anlayış getiren Drivee SafeCall, araç kazalarında yaşanan problemlerde önemli bir çözüm oluşturuyor. Trafik kazalarının sıkça yaşandığı ülkemizde bunun önemli bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

Yorum Gönder

4 × five =