close

Sıradan insanlardan 100.000 TL toplamak istiyorsanız, basit bir iş planından daha fazlasına ihtiyacınız var. Kitlesel fonlama popülerliğini artırdıkça, daha fazla girişimci bu serüvene tek başlarına atılmak yerine, daha önce başarılı olmuş uzmanlardan yardım almayı tercih ediyor. Bu şekilde kampanyalarında hedefledikleri miktarlara ulaşma şanslarını artırmanın yanı sıra, gelecekte işlerini inşa edecekleri temelleri sıkı sıkıya atıyorlar.

Girişimcilere kitlesel fonlama danışmanlığı verenler ise daha önce kitlesel fonlama kampanyası başlatmış ve başarılı olmuş girişimcilerden başkası değil. Bir ücret karşılığında veya karşılıksız olarak, girişimcilere kampanyalarını planlama, gözlemleme ve başarıyla yönetmek konusunda destek oluyorlar.

Üstelik kitlesel fonlama danışmanlığı verecek yetkinliğe sahip olan girişimciler zor bulunabilen insanlar da değiller. Örneğin başlattıkları kitlesel fonlama kampanyaları başarıyla sonuçlanan birçok girişimciyi Kitlesel Fonlamanın Ustaları serimizden tanıyabilir ve onlarla iletişime geçebilirsiniz.

Asıl soru projeniz için doğru danışmanı nasıl bulabileceğiniz. Bu sorunun yanıtını ararken gözden kaçırmamanız gereken birkaç faktörü bir araya getirdik.

DERSİNİZE ÇALIŞIN

Bir danışman ile çalışmaya başlamadan önce kitlesel fonlama serüvenine hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. İşe kitlesel fonlamanın mantığını ve dinamiklerini kavrayarak başlayabilirsiniz ki Arıkovanı Blog’da bu konuya dair aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Öğrendikleriniz, bir danışman ile çalıştığınızda elde edebileceğiniz faydaları daha iyi anlamanızı sağlayacak.

DANIŞMANIN GEÇMİŞİ

Danışman adaylarını değerlendirirken, geçmiş kitlesel fonlama deneyimlerini göz önünde bulundurmalısınız. Bu noktada hem nicelik hem de nitelik önemli ölçütlerdir. Daha önce birden fazla kitlesel fonlama kampanyası başlatmış ve başarıya ulaştırmış bir girişimci, hem hatalarından hem de başarılarından öğrendikleriyle kampanyanızı başarıya ulaştırmakta kilit rol oynayabilir.

Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer detay ise danışman adaylarının hangi alanlarda işler yaptıkları. Örneğin geliştirdiği video oyunlar için defalarca başarılı kampanyalar yürütmüş bir girişimci, donanım projenizin kimi detaylarını nüfus etmekte eksik kalabilir.

PROFESYONEL YAKLAŞIMLAR

Özellikle ABD’de kendilerine oluşturdukları ekipler ile girişimcilere bir kampanyanın planlanmasından halkla ilişkilerine kadar uçtan uca destek veren danışmanlık yaklaşımları artıyor. Bu tarz profesyonel hizmetlerin tecrübeli bir girişimcinin ilgisinden daha maliyetli olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Sonuç olarak, kararınızı vermeden önce tüm kartları masaya koyup gerçekten bir danışman ile çalışmaya ihtiyaç duyup duymadığınızı saptamanız gerek. Öte yandan, kitlesel fonlamaya dair bilgilerinizi pekiştirmek için Arıkovanı Blog’u takip etmeye devam edin.

Yorum Gönder

2 × two =